Dziennikarka odchodzi z "Niedzieli" po usuniętym wywiadzie. "Inaczej rozumiemy rolę mediów katolickich"

Dziennikarka odchodzi z "Niedzieli" po usuniętym wywiadzie. "Inaczej rozumiemy rolę mediów katolickich"
(fot. Niedziela / facebook.com // kk)
1 miesiąc temu

"Tyle w kwestii wiarygodności zapewnień o wolności debaty, o konieczności oczyszczenia, o współodczuwaniu z ofiarami, i o tym, że o sprawie trzeba rozmawiać z mediami katolickimi" - komentują publicyści.

Wczoraj informowaliśmy o usunięciu wywiadu „Kościół musi być przeźroczysty”, który dla wrocławskiego wydania „Niedzieli” przeprowadziła z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim Agnieszka Bugała. Rozmowa ukazała się na internetowej stronie wrocławskiego wydania „Niedzieli” w piątek 29 maja, lecz już następnego dnia zniknęła ze strony. W internecie są nadal dostępne kopie archiwalne rozmowy, a ks. Isakowicz-Zaleski umieścił go również na prywatnej stronie internetowej.

Również wczoraj w godzinach popołudniowych na stronie „Niedzieli” ukazało się oświadczenie w sprawie wywiadu, którego autorką jest Agnieszka Bugała. Czytamy w nim, że „publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika »Niedziela«”.

Agnieszka Bugała opisała sprawę również na Facebooku. „Byłam dziś w redakcji w Częstochowie, napisałam, zgodne z prawdą, oświadczenie (…). Jednocześnie informuję, że jako dziennikarz i kierownik edycji, nie wydania ogólnopolskiego, nie miałam i nie mam obowiązku konsultować listy moich rozmówców do wywiadów zamieszczanych w druku i w internecie w wydaniu wrocławskim”.

Dziennikarka dodaje, że „po długiej rozmowie – w składzie cztery osoby i ja jedna - zdecydowałam się na rozstanie z Redakcją – rozwiązałam umowę z dn. 1 lipca br., nie od razu, aby dać mojemu zespołowi czas na reorganizację obowiązków”. Tłumaczy, że powodem jest „inaczej rozumiana rola i misja mediów katolickich niż ta, którą mi przedstawiono”.

Sprawę skomentowali w facebookowych wpisach Tomasz Terlikowski i Piotr Żyłka. Terlikowski twierdzi, że sytuacja w „Niedzieli” jest „kolejnym krokiem na drodze autokompromitacji Kościoła hierarchicznego w Polsce”.

„Autorka wywiadu (…) została wezwana na przesłuchanie, podpisała oświadczenie, w którym zapewnia, że nie konsultowała wywiadu z naczelnym (a nie konsultowała, bo nie musiała) i złożyła wypowiedzenie. Czterech panów z nią jedną rozmawiało. Tyle w kwestii wiarygodności zapewnień o wolności debaty, o konieczności oczyszczenia, o współodczuwaniu z ofiarami, i o tym, że o sprawie trzeba rozmawiać z mediami katolickimi” – pisze dziennikarz.

Piotr Żyłka określa sytuację z „Niedzieli” jako „cenzurę w mediach katolickich”.

„Z ogromnym szacunkiem patrzę na takich ludzi jak Pani Agnieszka Bugała. Pani Agnieszka jest - aczkolwiek już niedługo, bo właśnie złożyła wypowiedzenie - dziennikarką Tygodnika Niedziela. Kilka dni temu w internetowym wydaniu tygodnika został opublikowany jej bardzo ważny wywiad z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Właśnie o nadużyciach i ich ukrywaniu. Ks. Isakowicz mówi w nim: »Nie uderza w Kościół ten, kto wskazuje i demaskuje zło, jakie ma miejsce, ale ten, kto próbuje to ukryć«. Niestety po kilkunastu godzinach wywiad zniknął z sieci” – pisze Żyłka i zaprasza Agnieszkę Bugałę do współpracy z portalem DEON.pl.

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl(Opens in new tab) skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym". Prowadzi bloga Notes publiczny

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Dziennikarka odchodzi z "Niedzieli" po usuniętym wywiadzie. "Inaczej rozumiemy rolę mediów katolickich"
Komentarze (5)
TS
~Tomasz Szczecinski
2 czerwca 2020, 22:09
U was tez cenzura? Wywaliliscie moj komentarz! Czemu? Co w nim bylo nie tak? Nie po mysli red naczelnego? Prosze o wyjasnienie!
WG
W Gedymin
2 czerwca 2020, 21:34
"W jednym z wywiadów spytano kiedyś św. Jana Pawła II, które wg niego zdanie jest najważniejsze w całej Ewangelii, o on odpowiedział natychmiast: „Nie lękajcie się, prawda was wyzwoli!” " (Agnieszka Bugała)
Anna Żebrowska
2 czerwca 2020, 15:54
Wielki szacunek i podziw dla pani Agnieszki. Polecam lekturę całego wywiadu. Oby więcej takich dziennikarzy katolickich. Niestety, osoby świeckie w kościelnych instytucjach nie mają szans w zderzeniu z klerem, a jeszcze bardziej ze sklerykalizownymi przełożonymi. Muszą odejść. Wiem coś o tym. To bardzo bolesne. Kościół nie dla wszystkich jest Matką. Rzadko dla świeckich. A może warto byłoby, żeby tacy dziennikarze jak pani Agnieszka lub pan Terlikowski zajęli się dziennikarstwem śledczym w temacie pedofilii w Kościele? W końcu lepiej znają to środowisko niż Sekielscy.
AM
~Andrzej Mackiewicz
2 czerwca 2020, 14:24
Trzymanie "fasady" najważniejszym celem tygodnika NIEDZIELA ?
WR
~Wow Ras
18 czerwca 2020, 19:11
Kalka z hieracrhii KK: fasada i wrażenie najważniejsze.

Skomentuj artykuł

Dziennikarka odchodzi z "Niedzieli" po usuniętym wywiadzie. "Inaczej rozumiemy rolę mediów katolickich"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.