"Dziennikarz bez etyki, nie jest profesjonalistą"

"Dziennikarz bez etyki, nie jest profesjonalistą"
(fot. b ta / flickr.com)
KAI / slo

"Dziennikarz, który nie respektuje zasad etycznych i nie postępuje zgodnie z nimi, nie jest profesjonalistą" - uważa ks. prof. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Z jego inicjatywy odbywa się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Etyki Mediów pt. "Rozumieć media - mądrość w mediach?". Celem spotkania jest pokazanie potencjału mediów i pozytywnych możliwości jakie dają, a z drugiej strony wskazanie zagrożeń jakie stawiają przed współczesnym światem.

Zdaniem ks. prof. Drożdża, nie można mówić z punktu widzenia aksjologicznego, że media są mądre, czy głupie, dobre lub złe. "Warto popatrzeć na potężne dobro cywilizacyjne, jakim są nowe technologie, które ułatwiają dostęp do informacji, komunikowania się ludzi, dostęp do wiedzy i z tej perspektywy to narzędzie jest darem dla człowieka" - uważa medioznawca. I zwraca uwagę, że po drugiej stronie jesteśmy my, jako użytkownicy i odbiorcy, jako ludzie wolni i odpowiedzialni. "To od nas jako użytkowników zależy czy potrafimy wybrać to, co dobre w dzisiejszych mediach, bo niewątpliwie jest mnóstwo rzeczy wspaniałych, które poszerzają nasze horyzonty, pozwalają komunikować się z ludźmi i czerpać poprzez nowe technologie" - podkreśla.

DEON.PL POLECA

Ks. prof. Drożdż zaznacza, że istnieje także ciemna strona mediów. - Patrząc z takiej perspektywy jest to zagrożenie dla ludzi, którzy nie są przygotowani do odbioru mediów - uważa.

Jego zdaniem konferencje te mają z jednej strony pokazać potencjał mediów od strony pozytywnych możliwości, ale też zagrożenia, jakie stawiają przed dzisiejszym światem, po to, aby uczestnicy całej mediosfery, czyli dziennikarze i twórcy mediów kierowali się zasadami tworzenia dobra i nie pomnażali sfery medialnego zła.

Według niego dziennikarz, który nie respektuje zasad etycznych i nie postępuje zgodnie z nimi, nie jest profesjonalistą.

- Nasze spotkania mają także dostarczać inspiracji do edukacji medialnej, aby zarówno na poziomie dzieci, młodzieży i człowieka dorosłego rozumieć media, po to by uczynić z nich źródło naszej indywidualnej mądrości - podkreśla ks. prof. Drożdż

Zapytany o to, co powinny zrobić media katolickie, aby zwiększyć swoją siłę przebicia i móc zmniejszyć sferę medialnego zła, odpowiedział, że nie warto poświęcać sił na to, by walczyć ze złem, ale angażować siebie i swoją energię na pomnażanie dobra. Według niego wtedy pomniejsza się sfera medialnego zła. - Powinnyśmy rozwijać pozytywne wartości wtedy nasz głos będzie bardziej słyszalny. I tak też media katolickie działają - powiedział pomysłodawca konferencji. - Aby walczyć ze złem nie można koncentrować się na samym złu, ale na tym co pozytywne, a pomnażanie mądrości daje zawsze mniejszą przestrzeń dla głupoty - podkreślił ks. prof. Drożdż.

Konferencja Naukowa Etyki Mediów odbywa się w dniach 16-17 maja w Krakowie. Jej organizatorami są: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II W Krakowie i sekcja "Aksjologia Komunikowania" Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dziennikarz bez etyki, nie jest profesjonalistą"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.