Franciszek do rodzin polskich górników: Stając wobec was, nie wiem, co powiedzieć

Franciszek do rodzin polskich górników: Stając wobec was, nie wiem, co powiedzieć
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Papież Franciszek przyjął podczas prywatnej audiencji wdowy i dzieci polskich górników, którzy w zeszłym roku zginęli w katastrofach w kopalniach "Pniówek" i "Zofiówka". Zapewnił ich o swojej bliskości w modlitwie i o współczuciu wobec niewytłumaczalnej po ludzku tragedii.

68-osobowa grupa dzieci i żon tragicznie zmarłych polskich górników, której towarzyszy abp Wiktor Skworc, przebywa z pielgrzymką w Rzymie. W czwartek pielgrzymi modlili się przy grobie św. Jana Pawła II podczas porannej Mszy św. w języku polskim, a w piątkowy poranek spotkali się z papieżem Franciszkiem, który przyjął ich na prywatnej audiencji w Pałacu Apostolskim.

Podczas spotkania papież nie krył wzruszenia sytuacją, z jaką mierzą się najbliżsi tragicznie zmarłych górników. - Stając wobec was, nie wiem, co powiedzieć. Milczenie jest pełne współczucia. Utrata męża, ojca w wyniku tego rodzaju wypadku jest czymś strasznym. A to, że niektórzy zostali pogrzebani tam, w kopalniach... Nie chciałbym dobierać słów, a jedynie powiedzieć, że jestem blisko was, bardzo blisko, w bliskości serca i modlę się z wami w tej bardzo trudnej i okrutnej sytuacji - mówił Franciszek. Zapewnił też o bliskości Boga i o tym, że bunt i cierpienie same w sobie mogą być modlitwą. - Czasem w modlitwie w takich chwilach... wydaje się, że Bóg nas nie słucha. Panuje cisza zmarłych i milczący Bóg. A to milczenie czasem rodzi w nas złość. Nie bójcie się: ten gniew jest modlitwą. Jest jednym z pytań: "dlaczego?", które w takich sytuacjach nieustannie powtarzamy. A odpowiedź na nie brzmi: W ciemności Pan jest blisko nas. Nie wiemy jak, ale jest blisko nas. Ja również modlę się w ciszy i udzielam wam mojego błogosławieństwa - mówił papież.

Na zakończenie Franciszek pozdrowił osobiście każdego z pielgrzymów. Przyjął też od nich podarunek: wykonaną z węgla figurę św. Barbary. Pielgrzymka rodzin górników została zorganizowana z inicjatywy abp. Wiktora Skworca, przy wsparciu Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

Franciszek do rodzin polskich górników: Stając wobec was, nie wiem, co powiedzieć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.