Franciszek na „Anioł Pański”: do królestwa Bożego wchodzimy przez bramę służby

Franciszek na „Anioł Pański”: do królestwa Bożego wchodzimy przez bramę służby
fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL
KAI / sz

Uczmy się od Maryi, aby już od tej chwili wchodzić do królestwa Bożego przez bramę pokornej i wielkodusznej służby – powiedział papież w swoim rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” 22 listopada. Ojciec Święty nawiązał do czytań liturgicznych przeznaczonych na uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, kończącą rok liturgiczny.

Franciszek zaznaczył, że fragment z Ewangelii (Mt 25, 31-46), opisujący Sąd Ostateczny ukazuje nam Jezusa jako Pana dziejów, Króla wszechświata, Sędziego wszystkich. Ale jest to Sędzia, który nie jest przerażającym królem, lecz pasterzem pełnym łagodności i miłosierdzia. Utożsamia się On nie tylko z królem-pasterzem, ale także z zagubionymi owcami, czyli z braćmi najmniejszymi i najbardziej potrzebującymi. Wskazuje, że kryterium sądu będzie konkretna miłość okazana lub odmówiona tym osobom. „Będziemy sądzeni z miłości. Nie z uczuć, bynajmniej nie: z uczynków, ze współczucia, które staje się bliskością i troskliwą pomocą” – podkreślił Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że Bóg zapyta nas, czy staraliśmy się naśladować Jego styl pasterzowania. „Poprośmy Dziewicę Maryję, aby nauczyła nas panować służąc. Matka Boża, wzięta do nieba, otrzymała od swego Syna koronę królewską, ponieważ wiernie podążała za Nim drogą miłości – jest pierwszą uczennicą. Uczmy się od niej, aby już od tej chwili wchodzić do królestwa Bożego przez bramę pokornej i wielkodusznej służby. I powróćmy do domu jedynie z tym zdaniem: Byłem tam obecny. Dziękuję, albo o mnie zapomniałeś” – powiedział Franciszek na zakończenie swego rozważania. Następnie odmówił modlitwę „Anioł Pański” i udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek na „Anioł Pański”: do królestwa Bożego wchodzimy przez bramę służby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.