Gianfranco Matarazzo SJ: teologia powinna karmić się dialogiem

Gianfranco Matarazzo SJ: teologia powinna karmić się dialogiem
(fot. Fondazione MAGIS)
KAI / pk

Dla Ojca Gianfranca Matarazzo, przełożonego Prowincji Europy rejonu Śródziemnomorskiego Towarzystwa Jezusowego, która prowadzi jedną z sekcji Papieskiego Wydziału Teologicznego Południowych Włoch krótka wizyta papieża Franciszka w Neapolu była naznaczona tematyką dialogu pomiędzy kulturami i religiami, podjęła problemy związane z migracją i pracą.

Ojciec Święty zdaniem jezuity wskazał na potrzebę teologii odczytywanej i interpretowanej w kontekście konkretnego życia.

"W specyficznym przypadku basenu Morza Śródziemnego teologia jest wezwana do uświadomienia sobie obecności chrześcijaństwa, historii chrześcijaństwa, złożonego dialogu, który miał miejsce w przeszłości z wieloma kulturami i religiami, które tutaj występowały. W tym wszystkim utrzymało swoją homogeniczność, swoją ciągłość oraz zachowało zdolność do bycia profetycznym w przyszłości. To właśnie ukazuje, że wymiar ściśle teologiczny stanowi żywą cząstkę oraz jest bardzo aktualny - podkreślił o. Matarazzo. - W kontekście bardzo złożonym chrześcijaństwo potrafi słuchać, umie interpretować, jest zdolne iść pod prąd oraz ofiaruje do dyspozycji tego społeczeństwa orędzie miłosierdzia i nadziei. Papież w pewien sposób stara się wydobyć na światło dzienne ten wielki skarb, który rejon Morza Śródziemnego zawiera dzisiaj w sobie".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gianfranco Matarazzo SJ: teologia powinna karmić się dialogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.