Hipisi u bram Jasnej Góry. Już po raz 39-ty.

Hipisi u bram Jasnej Góry. Już po raz 39-ty.
(fot. Magdalenagalkiewicz / shutterstock.com)
KAI /kk

Co roku wychodzą z innego miejsca, nie prowadzą zapisów na pielgrzymkę, zawsze niosą ten sam obraz - z jednej strony Jezus Miłosierny, z drugiej Matka Boża Jasnogórska, mówi się o nich "kolorowa" młodzież.

Po raz 39-ty na Jasną Górę dotarła Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg prowadzona przez salezjanina ks. Andrzeja Szpaka nazywanego "księdzem od hippisów".

W tym roku pielgrzymka ta zgromadziła 200 osób, w tym 50 -cioro dzieci, byli pątnicy m.in. z Czech, Niemiec, Ukrainy, Holandii czy Teneryfy. Zanim wyszła z Zamościa do Częstochowy, odwiedziła rodaków i polskie groby na Wołyniu i we Lwowie. Pątnicy pojechali też do Łucka, Mokrego, na groby Polaków w Ostrówkach, Rymaczach i Kisielinie. 
Zgodnie z tradycją na jasnogórskie błonia pielgrzymi wbiegli na sygnał podany przez ks. Szpaka a potem ustawili się w "pacyfkę". Odśpiewali także modlitwę "Ojcze nasz" na swoją tradycyjną melodię.
- Niesamowita otwartość na drugiego człowieka, nie ma barier miedzy ludźmi z różnych miejsc, różnych kultur czy wieku - podkreśla Asia z Bielska - Białej.
Kamila, który po raz trzeci szedł z pielgrzymką ks. Szpaka zachęca poczucie wolności i adoracje Najświętszego Sakramentu. - Nawet te adoracje, które trwają prawie 2 godziny wydają się za krótkie - dodaje Asia.
Charakterystyczna cechą pielgrzymki ks. Szpaka jest to, że wielu jej uczestników po raz pierwszy decyduje się przystąpić do sakramentów świętych. Podczas tegorocznej pielgrzymki miały miejsce 2 chrzty, w tym 50-letniego Czecha, ślub i Pierwsza Komunia św. osoby dorosłej.
Międzynarodową Pielgrzymkę Młodzieży Różnych Dróg ks. Andrzej Szpak zorganizował po raz pierwszy w 1979 roku. Na początku uczestniczyli w nich hipisi, z czasem przedstawiciele innych grup subkulturowych sprzeciwiających się społeczeństwu, ludzie połamani życiowo, uzależnieni, niewierzący. Pierwsze trzy pielgrzymki wyruszyły z Warszawy jako część pielgrzymki młodzieży akademickiej. Od 1982 r. pielgrzymka jest to grupa samodzielna, co roku wychodząca z innej miejscowości.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hipisi u bram Jasnej Góry. Już po raz 39-ty.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.