Jakim szefem jest papież Franciszek? Wczoraj dyskutował o prawach pracowników Watykanu

Jakim szefem jest papież Franciszek? Wczoraj dyskutował o prawach pracowników Watykanu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Problematyka związana z zatrudnieniem pracowników Stolicy Apostolskiej oraz Gubernatoratu Państwa Watykańskiego zdominowały wczorajsze spotkania Ojca Świętego z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej - twierdzi Andrea Tornielli. Przypomina, że instytucje Stolicy Apostolskiej zatrudniają około 4.5 tys. osób, duchownych, zakonników, zakonnic i świeckich.

Watykanista La Stampy twierdzi, że spotkanie rozpoczęło się od dwóch relacji: kard. Angelo Becciu, który przez 7 lat był substytutem w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej oraz Prezydenta Gubernatoratu Państwa Watykańskiego - kard. Giuseppe Bertello.

Główny temat rozmów to problem zrównoważenia budżetu i konieczności zmniejszenia kosztów ogólnych, ograniczając tak bardzo, jak to możliwe zastępowanie osób, które osiągnęły wiek emerytalny, nowymi pracownikami. Następnie przede wszystkim szefowie nowych dykasterii wskazywali na potrzebę zatrudnienia nowych wyspecjalizowanych pracowników znających języki.

Tornielli przypomina, że od roku 2012 działa w Watykanie niezależna komisja ds. oceny rekrutacji personelu świeckiego w Stolicy Apostolskiej (CIVA), która obecnie zebrała dane około 2000 osób, proponowanych do podjęcia pracy. Zaznacza, że Ojciec Święty troszczy się nie tylko o kwestie przejrzystości, sprawiedliwości i jasnych kryteriów rekrutacji personelu, ale także o objęcie osób świeckich pracujących w instytucjach Stolicy Apostolskiej właściwą opieką duszpasterską i wsparciem także w obliczu trudności rodzinnych.

Jeśli chodzi o kapłanów, zwłaszcza tych młodszych, mają być oni zachęcani do prowadzenia w weekendy działalności duszpasterskiej w niektórych parafiach rzymskich. Mowa była także o tym, aby byli oni z zasady zatrudniani na pięcioletnie kontrakty, które można by odnawiać na następne pięć lat. W zasadzie jednak nie powinni pracować w Rzymie dłużej niż 10 lat, a następnie powracać do swoich diecezji. Powinno to, jak twierdzi włoski watykanista, zachęcać biskupów do posyłania swoich kapłanów do Rzymu.

Tornielli przypomina, że niebawem ukaże się nowa konstytucja apostolska o Kurii Rzymskiej, zatytułowana "Praedicate Evangelium", która zastąpi obecną, "Pastor bonus" Jana Pawła II. Po jej ogłoszeniu zostanie wypracowany również nowy regulamin Kurii Rzymskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Jakim szefem jest papież Franciszek? Wczoraj dyskutował o prawach pracowników Watykanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.