Franciszek o tym, czym dla nas ma być Dekalog

Franciszek o tym, czym dla nas ma być Dekalog
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
kai / pch

"Dekalog dla nas chrześcijan jest kontemplowaniem Chrystusa, aby nas otworzył na przyjęcie Jego serca, Jego pragnień, Jego Ducha Świętego" - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież podsumował w niej cykl katechez poświęconych Dziesięciorgu Przykazaniom. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dziś 7 tys. ludzi.

Franciszek ujął swoje dotychczasowe katechezy w kluczu pożądań i przypomniał, że pierwszą postawą wiary jest wdzięczność Bogu za otrzymane dary. Otwiera nas ona na posłuszeństwo, byśmy nie ulegali iluzji bałwochwalstwa, prowadzącej do zniewolenia człowieka. Pociąga to za sobą proces błogosławienia i wyzwolenia, będący autentycznym odpoczynkiem. To wyzwolone życie staje się akceptacją naszej historii osobistej i jedna nas z tym, co przeżyliśmy od dzieciństwa aż do chwili obecnej. Tą drogą wkraczamy w relację z bliźnim, która jest powołaniem do piękna wierności, wielkoduszności i autentyczności.

Czytaj całą treść katechezy »

Jednocześnie Ojciec Święty wskazał, że Dekalog jest wezwaniem do nawrócenia, by zyskać nowe serce, w którym może zamieszkać Duch Święty. Wówczas dostrzegamy w nim obecność Jezusa, a Duch Święty zapładnia nasze serce, umieszczając w nim pragnienia, które są Jego darem, dążnościami Ducha. "Patrząc na Chrystusa widzimy piękno, dobro i prawdę. A Duch Święty rodzi takie życie, które podążając za tymi Jego dążeniami wyzwala w nas nadzieję, wiarę i miłość" - stwierdził papież.

Franciszek zaznaczył, że dostrzegając w Dziesięciorgu Przykazaniach obecność Chrystusa stajemy się autentycznie wolnymi, a Dekalog przestaje być potępieniem (por. Rz 8,1) i staje się autentyczną prawdą życia ludzkiego. "Kiedy człowiek spełnia chęć życia według Chrystusa, to otwierają się wówczas drzwi do zbawienia, które może nadejść tylko dlatego, że Bóg Ojciec jest szczodry i .. «pragnie, abyśmy Go pragnęli»" - powiedział papież.

Ojciec Święty wskazał, że nowe życie według Ducha nie jest tytanicznym wysiłkiem, by żyć zgodnie z jakąś normą, ale to sam Duch Boży zaczyna prowadzić nas wprost do swoich owoców, w szczęśliwym zestrojeniu między naszą radością bycia miłowanymi a Jego radością kochania nas.

"Oto, czym jest Dekalog dla nas chrześcijan: kontemplowaniem Chrystusa, aby nas otworzył na przyjęcie Jego serca, Jego pragnień, Jego Ducha Świętego" - stwierdził Franciszek na zakończenie swojej katechezy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Franciszek o tym, czym dla nas ma być Dekalog
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.