Jasna Góra: należy być czujnym, łatwo paść ofiarą oszustwa. Policja ostrzega pielgrzymów

Jasna Góra: należy być czujnym, łatwo paść ofiarą oszustwa. Policja ostrzega pielgrzymów
(fot. Reytan [Public domain], from Wikimedia Commons)
3 lata temu
PAP / kw

Przed sądem odpowiedzą wkrótce trzy mieszkanki Częstochowy, które prowadziły nielegalną zbiórkę pieniędzy nieopodal Jasnej Góry. Jak przekonywały zaczepianych przechodniów, gromadzone przez nie środki miały trafić na remont klasztoru.

O interwencji, do której doszło w minioną sobotę, poinformował w poniedziałek zespół prasowy śląskiej policji.

W sobotnie popołudnie dyżurny z komisariatu I otrzymał informację, że w rejonie Jasnej Góry prowadzona jest najprawdopodobniej nielegalna zbiórka pieniędzy.

10 powodów, dla których nie warto chodzić na pielgrzymki >>

"Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że trzy mieszkanki Częstochowy zaczepiając przechodniów namawiały ich na przekazanie datków na remont klasztoru. Kobiety miały przekonywać, że posiadają zgodę na prowadzoną zbiórkę. W toku wykonywanych czynności okazało się jednak, że działały nielegalnie" - powiedziała PAP rzeczniczka częstochowskiej policji Marta Ladowska.

Gdy policjanci interweniowali, kobiety nie miały przy sobie dużej kwoty pieniędzy - zaledwie 50 zł. Po skompletowaniu materiału dowodowego akta zostaną przesłane do sądu wraz z wnioskiem o ukaranie kobiet.

Jak przypomina policja, zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej zgłoszeniu przez organizatora i zamieszczeniu informacji przez MSWiA na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych (www.zbiorki.gov.pl).

Organizator musi zapewnić zbierającym pieniądze identyfikatory zawierające imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę oraz informacje o nazwie, celu zbiórki, jej organizatorze oraz numerze zbiórki.

O czym musisz pamiętać na pielgrzymce? [PORADNIK] >>

W zależności od okoliczności, nielegalne zbieranie pieniędzy może być potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo oszustwa. W tym konkretnym przypadku decyzją prokuratora kobiety odpowiedzą za wykroczenie. Grozi im grzywna.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń, co do legalności zbiórki, o zgłaszanie takich przypadków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
25,94 zł
39,90 zł

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: należy być czujnym, łatwo paść ofiarą oszustwa. Policja ostrzega pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.