Jasna Góra: należy być czujnym, łatwo paść ofiarą oszustwa. Policja ostrzega pielgrzymów

Jasna Góra: należy być czujnym, łatwo paść ofiarą oszustwa. Policja ostrzega pielgrzymów
(fot. Reytan [Public domain], from Wikimedia Commons)
PAP / kw

Przed sądem odpowiedzą wkrótce trzy mieszkanki Częstochowy, które prowadziły nielegalną zbiórkę pieniędzy nieopodal Jasnej Góry. Jak przekonywały zaczepianych przechodniów, gromadzone przez nie środki miały trafić na remont klasztoru.

O interwencji, do której doszło w minioną sobotę, poinformował w poniedziałek zespół prasowy śląskiej policji.

DEON.PL POLECA
W sobotnie popołudnie dyżurny z komisariatu I otrzymał informację, że w rejonie Jasnej Góry prowadzona jest najprawdopodobniej nielegalna zbiórka pieniędzy.

10 powodów, dla których nie warto chodzić na pielgrzymki >>

"Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że trzy mieszkanki Częstochowy zaczepiając przechodniów namawiały ich na przekazanie datków na remont klasztoru. Kobiety miały przekonywać, że posiadają zgodę na prowadzoną zbiórkę. W toku wykonywanych czynności okazało się jednak, że działały nielegalnie" - powiedziała PAP rzeczniczka częstochowskiej policji Marta Ladowska.

Gdy policjanci interweniowali, kobiety nie miały przy sobie dużej kwoty pieniędzy - zaledwie 50 zł. Po skompletowaniu materiału dowodowego akta zostaną przesłane do sądu wraz z wnioskiem o ukaranie kobiet.

Jak przypomina policja, zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej zgłoszeniu przez organizatora i zamieszczeniu informacji przez MSWiA na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych (www.zbiorki.gov.pl).

Organizator musi zapewnić zbierającym pieniądze identyfikatory zawierające imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę oraz informacje o nazwie, celu zbiórki, jej organizatorze oraz numerze zbiórki.

O czym musisz pamiętać na pielgrzymce? [PORADNIK] >>

W zależności od okoliczności, nielegalne zbieranie pieniędzy może być potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo oszustwa. W tym konkretnym przypadku decyzją prokuratora kobiety odpowiedzą za wykroczenie. Grozi im grzywna.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń, co do legalności zbiórki, o zgłaszanie takich przypadków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: należy być czujnym, łatwo paść ofiarą oszustwa. Policja ostrzega pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.