Kalisz: w diecezji kaliskiej nie będzie tradycyjnej kolędy

Kalisz: w diecezji kaliskiej nie będzie tradycyjnej kolędy
(fot. depositphotos.com)
11 miesięcy temu
KAI / sz

-Wizyta duszpasterska zwana popularnie kolędą jest z oczywistych powodów, wynikających z trwającej ciągle epidemii i będących jej następstwem ograniczeń, niemożliwa do przeprowadzenia, przynajmniej w tradycyjnym czasie, bezpośrednio po Świętach Bożego Narodzenia – napisał w rozporządzeniu dotyczącym wizyty duszpasterskiej w roku 2020/2021 abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski diecezji kaliskiej.

Abp Grzegorz Ryś podkreślił, że wizyta duszpasterska jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej parafii i niesie ze sobą wielkie szanse ewangelizacji.

Ewangelizacja dokonuje się wszak przede wszystkim w spotkaniu osób – nie można jej zredukować do spotkań ogólnych (w szczególności liturgicznych) i tak poważnie ograniczonych z racji na epidemię. Spotkania osobiste są konieczne dla wzajemnego poznania się i są ważne zawsze, a w obecnym czasie izolacji i ludzkiej samotności - jeszcze ważniejsze – czytamy w rozporządzeniu.

Mając na uwadze trwającą epidemię administrator apostolski diecezji kaliskiej zarządził, że odwiedziny indywidualne wiernych w domach można będzie rozpocząć dopiero po zmianie regulacji sanitarnych.

W mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze, najwcześniej po 17 stycznia 2021 r., a w społecznościach większych (w szczególności w miastach) w marcu lub kwietniu, zawsze z uwzględnieniem przepisów sanitarnych.

Według rozporządzenia abp. Grzegorza Rysia o terminie rozpoczęcia wizyty mają zadecydować duszpasterze po wysłuchaniu opinii Rady Parafialnej.

Administrator apostolski zaznaczył, że przed 17 stycznia 2021 r. możliwe jest wyłącznie zapraszanie wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną Mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo. - Proszę czcigodnych księży o gorliwą modlitwę za swoich parafian i wzmożoną posługę miłosierdzia szczególnie dla ubogich, samotnych i potrzebujących – napisał abp Ryś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
27,93 zł
39,90 zł

Zatrzymaj się, jedz i błogosław!

Garść czasu, szczypta życzliwości, dużo, dużo miłości i jeden stół – oto przepis na najpiękniejsze spotkania z rodziną, przyjaciółmi i z Bogiem. Sposób na wspaniałe świętowanie i odnowienie bliskiej relacji...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kalisz: w diecezji kaliskiej nie będzie tradycyjnej kolędy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.