Kard. Dziwisz: pielgrzymka Jana Pawła II zmieniła radykalnie sytuację Kościoła w Polsce

Kard. Dziwisz: pielgrzymka Jana Pawła II zmieniła radykalnie sytuację Kościoła w Polsce
(fot. Jakub Wolski / Światowe Dni Młodzieży / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / pk

Pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. zmieniła radykalnie sytuację Kościoła w Polsce - powiedział b. metropolita krakowski senior kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji "Jan Paweł II: Fundamenty demokracji".

Konferencja "Jan Paweł II: Fundamenty demokracji" odbywa się w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Podczas swojego wystąpienia kard. Dziwisz przypomniał, że podczas pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski "chrześcijanie się policzyli i nabrali odwagi".

"Doświadczyli też wspólnotowości, będącej połączeniem chrześcijańskiej ideowości z masowością, co zrodziło wkrótce fenomen 'Solidarności'" - podkreślił hierarcha.

Jego zdaniem wybór na Stolicę św. Piotra metropolity krakowskiego, pochodzącego z kraju "zza żelaznej kurtyny" był także wstrząsem dla świata. Wydarzenie to - w ocenie kard. Dziwisza - wzbudziło radość wśród Polaków i jednocześnie lęk u dzierżących władzę, ponieważ mogło zapowiadać nieoczekiwane zmiany na mapie politycznej Europy Środkowo-Wschodniej.

"Podczas pontyfikatu Jana Pawła II nastąpiła zasadnicza zmiana w podejściu Stolicy Apostolskiej do spraw związanych z sytuacją Kościoła katolickiego w krajach rządzonych przez komunistów w Europie Środkowo-Wschodniej" - wyjaśnił kard. Dziwisz.

W opinii kard. Dziwisza Jan Paweł II wykazał błąd antropologiczny systemu realnego socjalizmu "ukazując jego ideową miałkość", co przyczyniło się do jego obalenia.

Hierarcha podkreślił, że Jan Paweł II wskazywał też na konieczność zaangażowanego udziału Kościoła zarówno w życiu nadprzyrodzonym, jak i naturalnym ludzi. "Kościół ma być nie tylko głosicielem Słowa Bożego i szafarzem łaski Bożej, ale także ekspertem w sprawach człowieczeństwa oraz nauczycielem i wychowawcą ludzi" - ocenił.

Jak wyjaśnił, nie przeczy to postulatowi neutralności światopoglądowej państwa. "Państwo ma być neutralne światopoglądowo a nie świeckie" - zastrzegł kard. Dziwisz.

Dodał, że oznacza to, iż ma chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię wyznają.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: pielgrzymka Jana Pawła II zmieniła radykalnie sytuację Kościoła w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.