Kard. Nycz: wyrosło półtora pokolenia ludzi młodych, którzy nie znają już Jana Pawła II

Kard. Nycz: wyrosło półtora pokolenia ludzi młodych, którzy nie znają już Jana Pawła II
Fot. PAP/Radek Pietruszka
KAI / tk

- Spoczywa na nas odpowiedzialność za ten pontyfikat, jego dziedzictwo i mamy obowiązek pochylać się nad nim i jego przesłaniem „na serio” - mówił kard. Kazimierz Nycz. Msza święta pod przewodnictwem metropolity warszawskiego w Kolegiacie św. Anny rozpoczęła międzynarodową konferencję naukową pod hasłem „Polska, Ukraina, Europa”, organizowaną przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Metropolita warszawski, wprowadzając do liturgii, wskazał, że intencją modlitwy będą kwestie podsuwane przez konferencję i omawiane na niej. - Chcemy się modlić przez wstawiennictwo Jana Pawła II w intencjach Europy, i Ukrainy - mówił kardynał, dodając, że istotna jest też intencja mądrego przyjęcia dziedzictwa Jana Pawła II, by oddziaływać nim na teraźniejszość i przyszłość.

W kazaniu kard. Nycz przypomniał, że to już 44 lata minęły od wyboru Karola Wojtyły na papieża, czego pamiątkę obchodzimy od lat podczas Dnia Papieskiego i - w bliskiej odległości - liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II.

Aktualność nauczania Jana Pawła II

Hierarcha podkreślił, jak ważne jest wskazywanie na aktualność i tego momentu i całego pontyfikatu polskiego papieża, bo spoczywa na nas odpowiedzialność za ten pontyfikat, jego dziedzictwo i mamy obowiązek pochylać się nad nim i jego przesłaniem „na serio”.

DEON.PL POLECA

– Minęło prawie 20 lat od odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, i dopiero dziś sobie uświadamiam, że wyrosło półtora pokolenia ludzi młodych, którzy nie znają już Jana Pawła II. Nie słuchali jego kazań, nie pamiętają pielgrzymek, atmosfery, która wtedy, za tego pontyfikatu nam towarzyszyła - powiedział wskazując jednocześnie, że nie samo przypominanie atmosfery jest dziś ważne, ale przede wszystkim istoty dziedzictwa Jana Pawła II.

Zapomnienie o Janie Pawle II

Kard. Nycz zauważył, że mamy do czynienia z pewnym trendem zapominania o Janie Pawle II, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, „jakby nieliczenia się z tym pontyfikatem, wręcz świadomego ignorowania, jakby znaczył mało” - a nie wolno do tego dopuścić.

Kaznodzieja podkreślił, że nie można sprowadzać popularyzacji tego pontyfikatu do ciekawostek, wydarzeń. Wspomniał swoją niedawną wizytę w Wadowicach, gdzie apelował, by przejść wreszcie od nauczania na poziomie kremówek do wskazywania na treść i istotę przesłania, odwoływania się do dokumentów, nauczania.

Wskazał, że dobrym krokiem ku takiej perspektywie są właśnie sympozja corocznie organizowane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia przy okazji Dnia Papieskiego. Zwrócił uwagę na aktualność tegorocznego tematu - „Polska, Ukraina, Europa”.

Papież przestrzegał przed zagrożeniami

– Jakże ogromne przeczucie wiedzione Duchem Świętym miał Jan Paweł II, kiedy mówił o Europie, kiedy przestrzegał przed konkretnymi niebezpieczeństwami - zauważył hierarcha wskazując, że w powszechnej pamięci z nauczania polskiego papieża o Europie utkwił być może obraz „dwóch płuc”, a zupełnie zapomniane zostały dwa wielkie synody poświęcone Europie, do których zgłębienia kard. Nycz gorąco zachęcił.

Metropolita warszawski zaapelował o zapał w promocję przesłania Jana Pawła II, które jest dziś bardzo potrzebne tak w Kościele jak i w świecie, a nawet w Kościele - jak zauważył hierarcha - bywa zapominane, „jakby tego wielkiego pontyfikatu, potem pontyfikatu papieża Benedykta, nie było, a wszystko zaczynało sie od nas”.

Zwrócił uwagę na ogromny potencjał ewangelizacyjny pontyfikatu Jana Pawła II, na Jego nauczanie o pokładaniu ufności w Opatrzność, które niweczy lęki.

Po Mszy świętej w Domu Arcybiskupów Warszawskich rozpoczęła się dalsza część konferencji. Wydarzenie realizowane pod auspicjami kard. Kazimierza Nycza objęte zostało patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Inspiracją tematyki obrad jest tocząca się wojna rosyjsko-ukraińska, która rodzi wiele pytań i wątpliwości nie tylko z zakresu geopolityki, ale także moralnych, społecznych i religijnych. Wśród nich jest także to, jak dziś interpretować i realizować wizję dwóch płuc Europy, do której często wracał św. Jan Paweł II: Cóż, nie można oddychać jako chrześcijanie lub, lepiej, jako katolicy, mając tylko jedno płuco; trzeba mieć oba płuca, to znaczy wschodnie i zachodnie. […] Mamy nadzieję, że Pan pozwoli nam ujrzeć dzień, w którym będziemy zjednoczeni, i na pewno – możemy być tego pewni – tego dnia inaczej będziemy patrzeć na trudności, które wydają nam się dzisiaj tak wielkimi” (Przesłanie do chrześcijańskich społeczności niekatolickich w siedzibie nuncjatury, Paryż, 31 maja 1980 r.).

Stąd też celem konferencji jest dokonanie namysłu w świetle nauczania św. Jana Pawła II nad przyczyną rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale jednocześnie o przyszłość naszej części Europy.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: wyrosło półtora pokolenia ludzi młodych, którzy nie znają już Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.