Kard. Omella po wizycie ad limina: z papieżem rozmawialiśmy jak bracia z bratem

Kard. Omella po wizycie ad limina: z papieżem rozmawialiśmy jak bracia z bratem
fot. EpiscopalConferencia / YouTube
KAI / pk

- Podczas spotkania z papieżem najbardziej uderzyło mnie to, że rozmawiał z nami jak brat z bratem. Każdy mógł zabierać głos, kiedy chciał. Był to dialog w rodzinnej atmosferze, jak ojciec z braćmi czy synami - powiedział kard. Juan José Omella, podsumowując zakończoną wizytę drugiej grupy hiszpańskich biskupów.

Goszcząc w siedzibie watykańskich mediów, przewodniczący episkopatu Hiszpanii przyznaje, że z papieżem rozmawiali o tym, co najbardziej niepokoi dziś Kościół w tym kraju.

Sekularyzacja i kryzys małżeństwa

Zdaniem metropolity Barcelony głównym problem Kościoła w Hiszpanii jest dziś z jednej strony postępująca sekularyzacja i wyzwanie ewangelizacji. Druga seria problemów wiąże się z kryzysem małżeństwa, forsowaniem alternatywnych wizji rodziny oraz zapaścią demograficzną, która ma również wpływ na życie Kościoła. O tym wszystkim biskupi rozmawiali w watykańskich dykasteriach oraz podczas audiencji u papieża.

Dialog w rodzinnej atmosferze

- Ważne, że można prowadzić dialog i wyrazić własną opinię. Podczas spotkania z papieżem najbardziej uderzyło mnie to, że rozmawiał z nami jak brat z bratem. Każdy mógł zabierać głos, kiedy chciał. Był to dialog w rodzinnej atmosferze, jak ojciec z braćmi czy synami. Nie narzucał swojej władzy, kryteriów, teologii, nie prawił nam kazań. U papieża zauważam dwie rzeczy. Pierwsza to bardzo głęboka wizja wiary oraz nadziei, która jest zawsze. Tym dodaje nam otuchy. Bo to prawda, są suche drzewa, które upadają, ale są też zielone zalążki, które już kiełkują. Papież przekazuje nam tę właśnie nadzieję. Druga rzecz to jego doskonałe poczucie humoru. Nigdy go nie traci, nawet pośród trudności. W tym chciałbym go naśladować, być człowiekiem nadziei. Podczas wizyt w dykasteriach dobre wrażenie zrobiła na mnie panująca tam postawa. Nie było indoktrynacji czy pouczania. Ale jest prawdą, że watykańskie dykasterie mają szerszą wizję Kościoła. Jest to takie ogólnoświatowe obserwatorium, które korzystając z posiadanej wiedzy może ci pomóc. Proponuje pewne lekarstwa, rozwiązania, a my sprawdzamy, czy mogą mieć u nas zastosowanie. Trochę jak w relacji rodziców względem dzieci. Rodzić poucza, bo ma więcej doświadczenia - zauważył kard. Omella.

 

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kard. Omella po wizycie ad limina: z papieżem rozmawialiśmy jak bracia z bratem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.