Kard. Ouellet: "Amoris laetitia" nie jest zerwaniem z tradycją, to nie jest intencją Papieża

Kard. Ouellet:  "Amoris laetitia" nie jest zerwaniem z tradycją, to nie jest intencją Papieża
(fot. YouTube.com / Salt and Light)
3 lata temu
KAI/ mp

Adhortacja apostolska "Amoris laetitia" nie oznacza zmiany doktryny czy dyscypliny sakramentu małżeństwa, ale stanowi podejście duszpasterskie, biorące pod uwagę dobro osoby - powiedział biskupom kanadyjskim kard. Marc Ouellet.

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów zabrał głos podczas odbywającej się w Cornwall w stanie Ontario sesji plenarnej kanadyjskiego episkopatu.
Dodał jednocześnie, że wszelka "interpretacja alarmistyczna", jakoby dokument ten stanowił zerwanie z tradycją, czy też permisywna, pozwalająca na przystępowanie do Eucharystii osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach nie jest wierna tekstowi i intencjom Ojca Świętego.
Odnosząc się do kontrowersyjnego rozdziału 8 "Amoris laetitia", w którym zawarty jest przypis, który mógłby otwierać drogę do sakramentów pokuty i Eucharystii w pewnych przypadkach, kard. Ouellet zaznaczył, że chodzi tutaj o wyjątki. Określił ten fragment jako usilne nawoływanie do "nowego nawrócenia duszpasterskiego", które może dawać pocieszenie osobom cierpiącym. 
Przyznał, że choć wielu przyjmuje to podejście z zadowoleniem, to inni postrzegają je jako zagrożenie, "zerwanie z tradycyjną doktryną i dyscypliną" Kościoła katolickiego. Zauważył, że rozdział 8 stał się "kluczem interpretacyjnym" dokumentu, sprawiając, że ludzie oceniają go "pozytywnie", albo też jako "dwuznaczny i ryzykowny" - powiedział kanadyjski purpurat kurialny.
Kard. Ouellet przypomniał, że zdaniem Ojca Świętego centrum tego dokumentu stanowią rozdziały 4 i 5 i zachęcił do odczytywania go w całości, aby zrozumieć ograniczenia i obszary wskazań duszpasterskich.
"Musimy ponownie odczytać Amoris laetitia w duchu nawrócenia duszpasterskiego" i "otwartości na papieskie nauczanie", aby pomóc kulturom "dalekim od wiary" w doświadczeniu "radości Ewangelii, wypływającej z wiary" - stwierdził prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Dodał, że bez nawrócenia nie można przyjąć właściwej postawy duszpasterskiej przyjęcia, słuchania, dialogu i miłosierdzia".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ouellet: "Amoris laetitia" nie jest zerwaniem z tradycją, to nie jest intencją Papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.