Kard. Parolin: papież Franciszek kontynuuje pontyfikat Benedykta XVI

Kard. Parolin: papież Franciszek kontynuuje pontyfikat Benedykta XVI
(fot. Saeima Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
4 miesiące temu
KAI / sz

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin odrzucił twierdzenie, jakoby istniały rozbieżności między papieżem Franciszkiem a jego poprzednikiem Benedyktem XVI. "Ich relacje cechuje raczej ciągłość w nauczaniu i specyfika w postępowaniu duszpasterskim” – napisał kard. Parolin w nowej książce o dwóch papieżach, która w tym tygodniu ukazała się we Włoszech.

"Przede wszystkim między Franciszkiem a jego poprzednikiem istnieje żywa wzajemna sympatia”, stwierdził kard. Parolin w przedmowie do książki „Jeden Kościół”. Zawiera ona po 16 zestawionych z sobą przemówień Franciszka i Benedykta XVI, w większości katechez, dotyczący kwestii wiary, Kościoła, rodziny, modlitwy, prawdy, sprawiedliwości, miłosierdzia i miłości. Wiele z tych tekstów przytoczonych w 270-stronicowej książce, pochodzi z cotygodniowych audiencji generalnych obu papieży. „Jeden Kościół" ukazał się nakładem wydawnictwa Rizzoli.

Pomysł tej publikacji narodził się już w 2014 roku, powiedział włoskiemu dziennikowi „Avvenire” były sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu ks. prałat Giuseppe Scotti. Podkreślił, że zachętą ku temu były niekiedy diametralnie różne reakcje na nowego wówczas papieża. Przy całym entuzjazmie dla jego osobistego stylu, były też glosy wyrażające niezadowolenie rzekomym łamaniem przez Argentyńczyka autorytetu nauczycielskiego jego poprzedników.

Ks. Scotti tłumaczył, że ponieważ w tamtym czasie był jednocześnie członkiem watykańskiej Fundacji Benedykta XVI/ Josepha Ratzingera, mógł dobrze porównywać teksty papieża seniora i Franciszka. Jednak po pierwszych rozmowach z wydawnictwem projekt utknął na kilka lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
21,45 zł
30,65 zł

„Niczego się nie boję…” Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: papież Franciszek kontynuuje pontyfikat Benedykta XVI
Komentarze (1)
KP
~katolik pomniejszego płazu
3 września 2020, 15:37
że niby Benedykt podpisałby się pod Amoris Laetitia?

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: papież Franciszek kontynuuje pontyfikat Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.