Kard. Parolin: Watykan pragnie odnowić porozumienie z Chinami

Kard. Parolin: Watykan pragnie odnowić porozumienie z Chinami
Kard. Pietro Parolin (fot. Vatican News / YouTube.com)
KAI / tk

Stolica Apostolska zamierza jesienią bieżącego roku odnowić umowę z komunistycznymi Chinami o nominacji biskupów – odpowiedział na pytanie portalu LifeSiteNews kardynał Pietro Parolin.

Odpowiadając na pytanie LifeSiteNews watykański sekretarz stanu stwierdził, że Stolica Apostolska ma nadzieję na odnowienie umowy z Chinami. - Prowadzimy również dialog na ten temat z naszymi chińskimi rozmówcami – stwierdził najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

Można oczekiwać, że nastąpi to po raz trzeci we wrześniu lub październiku bieżącego roku.  W myśl niejawnego porozumienia Watykan uznaje zatwierdzony przez państwo Kościół w Chinach i pozwala Komunistycznej Partii Chin (KPCh) na mianowanie biskupów. Papież zachowuje prawo weta, choć w praktyce to KPCh sprawuje kontrolę nad nominacjami.

W lipcu 2023 r. kard. Parolin bronił tajnego charakteru umowy zawartej po raz pierwszy w roku 2018, stwierdzając, że „tekst jest poufny, ponieważ nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony”. Zaznaczył, że zakłada ona zasadę konsensualności decyzji dotyczących biskupów, a została zawarta dzięki zaufaniu w mądrość i dobrą wolę wszystkich. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. bronił umowy jako niezbędnego środka dialogu z władzami komunistycznymi w Chinach, w ramach swoich komentarzy z lipca ubiegłego roku.

DEON.PL POLECA

W liście z 2018 r. do chińskich katolików na temat umowy papież Franciszek opisał ją jako otwierającą „nowy rozdział Kościoła katolickiego w Chinach”. Jednak duchowieństwo katolickie, obrońcy wolności i chińscy eksperci powszechnie krytykują tę umowę. Emerytowany biskup Hongkongu kardynał Joseph Zen Ze-kiun nazwał ją „niewiarygodną zdradą”.

Chińskie władze komunistyczne kontynuują prześladowanie katolików, którzy nie włączyli się w struktury uznawanego przez nie tzw. „Kościoła patriotycznego”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: Watykan pragnie odnowić porozumienie z Chinami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.