Kolejne seminarium znika z mapy Polski. Biskup: To była bardzo trudna decyzja

Kolejne seminarium znika z mapy Polski. Biskup: To była bardzo trudna decyzja
fot. Josh Applegate / Unsplash
KAI / pk

"Z racji na coraz mniejszą liczbę kandydatów do kapłaństwa, po licznych konsultacjach, zdecydowałem, że nasze Seminarium zostanie od najbliższego roku akademickiego przeniesione do Warszawy" - napisał w liście pasterskim do wiernych biskup łowicki, Andrzej Dziuba. Skierował go z okazji obchodzonej 20 kwietnia Niedzielę Chrystusa, Dobrego Pasterza.

"To była bardzo trudna decyzja, jednak trzeba było realnie zmierzyć się z tym wyzwaniem, aby nasza niewielka grupa kleryków mogła znaleźć najlepsze środowisko i warunki do rozwoju i formacji. Patrzymy na tę nową rzeczywistość z nadzieją, wierząc, że Pan nas dalej prowadzi. Seminarium nie przestaje istnieć, ale będzie teraz działać na terenie Archidiecezji Warszawskiej, w większej wspólnocie. Stamtąd nowo wyświęceni księża będą posyłani do parafii naszej diecezji. Także Kościół Łowicki jest w drodze i musi zmierzyć się z tym nowym wyzwaniem" - napisał hierarcha.

Łowickie seminarium przeniesione do Warszawy

Biskup Dziuba prosi wiernych o nieustanne wspieranie kleryków modlitwą, a także ofiarami materialnymi, by jak to było do tej pory, aby zapewnić im całe zaplecze potrzebne do kształcenia i formacji. Chcemy także dobrze wykorzystać, poprzez remont i adaptację, budynek Seminarium, który zostaje w Łowiczu, aby wciąż mógł służyć naszej diecezji. Będzie także w nim nadal część przeznaczona dla kleryków i naszego Seminarium - napisał biskup łowicki.

Hierarcha podkreślił, że powołanie jest zawsze inicjatywą Boga, którego planów nie znamy. Przytoczył słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, że największą zagadką z wszystkich tajemnic świata jest ludzkie serce.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Artur Wenner SJ

Uważne przyglądanie się sumieniu może pomóc poprawić relacje z Bogiem, drugim człowiekiem, a przede wszystkim z samym sobą.

W jaki sposób spojrzeć na swoje serce tak, jak patrzy na nie miłosierny Bóg?
Jak nie...

Skomentuj artykuł

Kolejne seminarium znika z mapy Polski. Biskup: To była bardzo trudna decyzja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.