Antypandemiczne wynurzenia, ks. Chmielewski i papież Franciszek

Antypandemiczne wynurzenia, ks. Chmielewski i papież Franciszek

W sprawie pandemii słuchajmy ekspertów, lekarzy, wirusologów, a nie rewelacji duszpasterzy. Nawet tych najbardziej popularnych i lubianych.

Mój wpis, w którym zwróciłem uwagę, że negowanie przez ks. Dominika Chmielewskiego istnienia pandemii koronawirusa jest nieodpowiedzialnością, wywołał u wielu osób oburzenie.
Głównym zarzutem / argumentem ma być to to, że ks. Chmielewski nie zanegował istnienia samego wirusa, tylko istnienie pandemii.
Tylko, że właśnie w tym tkwi problem. Na to zwróciłem uwagę i podtrzymuję swoje słowa.
Podkreślę to jeszcze raz. Negowanie istnienia pandemii jest skrajną nieodpowiedzialnością. Z całym szacunkiem dla duszpasterskiej posługi księdza Dominika, ale nie jest on ekspertem w tej sprawie.
Niestety takie "antypandemiczne" wynurzenia z ambon nie są rzadkością. Sam w ostatnich miesiącach wielokrotnie słyszałem duchownych, którzy opowiadają o jakichś swoich dziwnych teoriach.
Informacje o podobnych przypadkach w całej Polsce dostaję też w wiadomościach prywatnych od Was.
Na problem zwrócił uwagę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor dr hab. med. Andrzej Matyja. W piśmie skierowanym do Episkopatu napisał: "Publiczne wypowiedzi negujące fakt występowania pandemii oraz potrzebę stosowania środków i procedur ochrony narażają na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia nie tylko te osoby, które zaufają takiemu irracjonalnemu przekazowi i przestaną stosować się do wprowadzanych zasad bezpieczeństwa, ale także narażają innych, z którymi osoby te będą miały kontakt. Szerzenie takich niebezpiecznych poglądów może doprowadzić do tragicznych skutków".
Tyle jeśli chodzi o ekspertów.
A jeżeli mam już słuchać jakiegoś głosu Kościoła ws. pandemii, to wolę słuchać naszego papieża, który kilka dni temu powiedział tak:
"Chociaż Kościół jest szafarzem Chrystusowej łaski, uzdrawiającej poprzez sakramenty, i chociaż zapewnia opiekę zdrowotną w najodleglejszych zakątkach Ziemi, nie jest ekspertem w zapobieganiu ani w leczeniu pandemii. Pomaga chorym, ale nie jest ekspertem".
Weźmy sobie te słowa do serca. Ufajmy Bogu. Karmmy się sakramentami. Ale ws. pandemii słuchajmy ekspertów, lekarzy, wirusologów, a nie rewelacji duszpasterzy. Nawet tych najbardziej popularnych i lubianych.
***
Załączam treść wspomnianego pierwszego wpisu. 
W ostatnich dniach tysiące osób udostępniło nagranie, na którym słyszymy, jak znany duszpasterz ks. Dominik Chmielewski twierdzi, że pandemia koronawirusa jest wymysłem, że w ogóle nie ma żadnej pandemii. Mówi również, że jest to szatańskie narzędzie mające na celu zniszczenie Eucharystii. Ten ostatni wątek pominę milczeniem.
Ale niech ksiądz Chmielewski podzieli się swoimi rewelacjami z osobami, które pisały do mnie z prośbą o modlitwę, kiedy pielgrzymowałem na Jasną Górę.
Niech spojrzy im w twarz i powtórzy swoje teorie.
Dziewczynie, która prosiła o modlitwę za ojca zakażonego koronawirusem, leżącego w ciężkim stanie w szpitalu.
Kobiecie, która najpierw prosiła o modlitwę za męża zakażonego koronawirusem, również leżącego w szpitalu w ciężkim stanie. A kilka dni później, kiedy mąż przegrał walkę i zmarł, o modlitwę za jego duszę.
Takie słowa są skrajną nieodpowiedzialnością. I bardzo bolą. Stwarzają niebezpieczeństwo. Narażają ludzkie zdrowie i życie. Szczególnie, kiedy padają z ust znanych i chętnie słychanych duchownych.
Wpisy pierwotnie zostały opublikowane na profilu Piotra Żyłki na Facebooku

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Antypandemiczne wynurzenia, ks. Chmielewski i papież Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.