Antypandemiczne wynurzenia, ks. Chmielewski i papież Franciszek

Antypandemiczne wynurzenia, ks. Chmielewski i papież Franciszek
1 miesiąc temu

W sprawie pandemii słuchajmy ekspertów, lekarzy, wirusologów, a nie rewelacji duszpasterzy. Nawet tych najbardziej popularnych i lubianych.

Mój wpis, w którym zwróciłem uwagę, że negowanie przez ks. Dominika Chmielewskiego istnienia pandemii koronawirusa jest nieodpowiedzialnością, wywołał u wielu osób oburzenie.
Głównym zarzutem / argumentem ma być to to, że ks. Chmielewski nie zanegował istnienia samego wirusa, tylko istnienie pandemii.
Tylko, że właśnie w tym tkwi problem. Na to zwróciłem uwagę i podtrzymuję swoje słowa.
Podkreślę to jeszcze raz. Negowanie istnienia pandemii jest skrajną nieodpowiedzialnością. Z całym szacunkiem dla duszpasterskiej posługi księdza Dominika, ale nie jest on ekspertem w tej sprawie.
Niestety takie "antypandemiczne" wynurzenia z ambon nie są rzadkością. Sam w ostatnich miesiącach wielokrotnie słyszałem duchownych, którzy opowiadają o jakichś swoich dziwnych teoriach.
Informacje o podobnych przypadkach w całej Polsce dostaję też w wiadomościach prywatnych od Was.
Na problem zwrócił uwagę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor dr hab. med. Andrzej Matyja. W piśmie skierowanym do Episkopatu napisał: "Publiczne wypowiedzi negujące fakt występowania pandemii oraz potrzebę stosowania środków i procedur ochrony narażają na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia nie tylko te osoby, które zaufają takiemu irracjonalnemu przekazowi i przestaną stosować się do wprowadzanych zasad bezpieczeństwa, ale także narażają innych, z którymi osoby te będą miały kontakt. Szerzenie takich niebezpiecznych poglądów może doprowadzić do tragicznych skutków".
Tyle jeśli chodzi o ekspertów.
A jeżeli mam już słuchać jakiegoś głosu Kościoła ws. pandemii, to wolę słuchać naszego papieża, który kilka dni temu powiedział tak:
"Chociaż Kościół jest szafarzem Chrystusowej łaski, uzdrawiającej poprzez sakramenty, i chociaż zapewnia opiekę zdrowotną w najodleglejszych zakątkach Ziemi, nie jest ekspertem w zapobieganiu ani w leczeniu pandemii. Pomaga chorym, ale nie jest ekspertem".
Weźmy sobie te słowa do serca. Ufajmy Bogu. Karmmy się sakramentami. Ale ws. pandemii słuchajmy ekspertów, lekarzy, wirusologów, a nie rewelacji duszpasterzy. Nawet tych najbardziej popularnych i lubianych.
***
Załączam treść wspomnianego pierwszego wpisu. 
W ostatnich dniach tysiące osób udostępniło nagranie, na którym słyszymy, jak znany duszpasterz ks. Dominik Chmielewski twierdzi, że pandemia koronawirusa jest wymysłem, że w ogóle nie ma żadnej pandemii. Mówi również, że jest to szatańskie narzędzie mające na celu zniszczenie Eucharystii. Ten ostatni wątek pominę milczeniem.
Ale niech ksiądz Chmielewski podzieli się swoimi rewelacjami z osobami, które pisały do mnie z prośbą o modlitwę, kiedy pielgrzymowałem na Jasną Górę.
Niech spojrzy im w twarz i powtórzy swoje teorie.
Dziewczynie, która prosiła o modlitwę za ojca zakażonego koronawirusem, leżącego w ciężkim stanie w szpitalu.
Kobiecie, która najpierw prosiła o modlitwę za męża zakażonego koronawirusem, również leżącego w szpitalu w ciężkim stanie. A kilka dni później, kiedy mąż przegrał walkę i zmarł, o modlitwę za jego duszę.
Takie słowa są skrajną nieodpowiedzialnością. I bardzo bolą. Stwarzają niebezpieczeństwo. Narażają ludzkie zdrowie i życie. Szczególnie, kiedy padają z ust znanych i chętnie słychanych duchownych.
Wpisy pierwotnie zostały opublikowane na profilu Piotra Żyłki na Facebooku

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Antypandemiczne wynurzenia, ks. Chmielewski i papież Franciszek
Komentarze (22)
OD
~oj deonie
15 września 2020, 00:37
O, na onecie znalazł się odnośnik do wypowiedzi eksperta: https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--ryszarda-chazan-o-koronawirusie-i-lockdownie--trudno-mi-uwierzyc--jak-latwo-odgornymi-decyzjami-udalo-sie-zatrzymac-caly-swiat,artykul,27167777.html A na jakich ekspertów powołuje się czcigodny redaktor?
MN
~Marek Nowicki
22 sierpnia 2020, 14:28
Zauważyliście, że z góry wiadomo, w jakich tematach zostanie użyta i w jaki sposób klawiatura naszego czcigodnego redaktora? :)
AS
~Anna S.
18 sierpnia 2020, 13:18
Jest wolność słowa i każdy ma prawo do swojego zdania. KS. Chmielewski również
PW
Piotr W
21 sierpnia 2020, 15:44
To też oznacza, że każdy ma też prawo skrytykować czyjeś zdanie. Ale tu wcale nie chodzi o prawo, bo przecież nikt nie chce się sądzić z ks. Chmielewskim ani nasyłać na niego prokuratora.
AK
~Anna K
18 sierpnia 2020, 11:30
Bardzo ładnie wyrwana z kontekstu wypowiedź papieża Franciszka. Cała bowiem katecheza mówiła o umocnieniu wiary budowanej na Ewangelia, o cudach uzdrowień, których Jezus dokonuje i że to właśnie spotkanie z Ewangelią-Jezusem powoduje zmiany w życiu człowieka. Wstydziłby się Pan, Panie redaktorze. Szerzenie przez Pana braku wiary dochodzi już do tak wielkiego zgorszenia, że strach pomyśleć co będzie dalej...
JP
~Jarosław Piechota
18 sierpnia 2020, 07:07
A gdzie są ci eksperci ? Nasz umiłowany minister zdrowia jest bardzo tajemniczy jeśli chodzi o tych ekspertów :)
AF
~Agnieszka Firlej
17 sierpnia 2020, 13:51
Wielu osobom na Śląsku wiadomo że jest sporo manipulacji testami na COVID - 19. Jak to możliwe że na 300 testów przeprowadzonych na kopalni 299 ma wynik pozytywny. Nie wierzący w takie "bajki" robią testy na własną rękę i o dziwo prywatne laboratoria wykazują iż wyniki testów są negatywne. Wirus jest ale jest też dużo kłamstwa.
AJ
Ale Jak To
17 sierpnia 2020, 10:53
Panie Piotrze, czy w porządku jest w wyrywanie zdań z kontekstu, powoływanie się na emocje (biedni ludzie którzy utracili bliską osobę), zbycie milczeniem teorii o ataku na Eucharystię (pobożny wirus który zmusił do ograniczenia wiernych w kościele do 5 osób, ale na szczęście nie atakował za mocno Biedronki ,Lidla i supermarketów bo tam mogło być kilkadzisiąt ludzi), pominięcie faktu grantów dla szpitali za zajmowanie się każdym przypadkiem koronawirusa i ekstra kasa za podłączanie ludzi pod respirator, no i na koniec "słuchanie ekspertów" a nie powoływanie się na realne statystyki (niższa liczba zgonów w tym roku w porównaniu do lat poprzednich, no ale po części wynikająca z zamrożonych operacji, chemioterapii). Czy ksiądz Dominik przesadził? Nie wiem, możliwe. Ale Pan z kolei posługuje się jawnymi manipulacjami w ataku na ks. Dominika (tak, nazwę to wręcz chamskim atakiem, bo można było przytoczyć konkretne dane i przy okazji nie pomijać faktów, o których ks. Dominik wspomniał).
KP
~katolik pomniejszego płazu
16 sierpnia 2020, 01:59
eksperci ekspertami, ale nieoficjalnie wielu lekarzy twierdzi, że wirus jest, ale pandemii nie ma. ale co tam, jest się kim podeprzeć, żeby nie iść do kościoła i innych do tego zniechęcać.
MJ
~Marek Jarecki
16 sierpnia 2020, 12:33
Zapraszam na OIOM. Podobno śmierć przez uduszenie jest jedną z najtragiczniejszych - tak mówią, nie wiem, bo nie doświadczyłem i - daj Boże - nie będę musiał doświadczyć...
AN
~Agata Nowak
16 sierpnia 2020, 14:53
Śmierć przez uduszenie może być z wielu powodów np.przez podłączenie do respiratora pacjenta który t ego nie wymagał. http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2020/07/zaprogramowane-ludobojstwo-za-pomoca-procedur-medycznych-w-tym-respiratorow-pod-przykrywka-covid-19-r/
~Alina Żochowska
17 sierpnia 2020, 12:45
Na OIOM zawsze trafiali pacjenci z ARDS - niewydolnością oddechową w przebiegu różnych chorób wirusowych - zwykle młodzi i nieobciążeni innymi chorobami - na długo przed pandemią COVID -19 - tylko nikt o tym nie informował w mediach...
JN
~Jerzy Nowak
15 sierpnia 2020, 23:33
Panie Żyłka, niech Pan się już dalej nie pogrąża. Wystarczy tylko odrobina rozeznania i zdrowego rozsądku, aby wiedzieć, których ekspertów, lekarzy i wirusologów warto słuchać. Z modlitwą, pozdrawiam, Jerzy Nowak
AN
~Agata Nowak
15 sierpnia 2020, 21:59
W sprawie pandemii należy słuchać ekspertów.Tylko których?Czy tych którzy w mainstreamowych mediach wciąż straszą pod czyjeś dyktando i wciąż zmieniają zdanie?Czy może warto podjąć wysiłek i poszukać opinii ekspertów niezależnych? Dlaczrgo nie podaje się wyników ich badań?Dlaczego ucisza się lub stosuje restrykcje wobec lekarzy,naukowców którzy mają odmienne zdanie niż głoszone powszechnie poglądy?Wszystko to budzi bardzo wiele wątpliwości i niepokojów i wygląda na to że bardzo komuś zależy by utrzymywać ludzi w niewiedzy.
DW
~Daniel Wojtasek
15 sierpnia 2020, 21:17
Po co w tytule "papież Franciszek" skoro w tekście nic nie ma o papieżu?
MS
~Marcin Stradowski
15 sierpnia 2020, 16:36
Nie ważne czy to pandemia czy nie, trzeba zachować środki ostrożności. Co do ks. Chmielewskiego to w moim mniemaniu jest dobrym księdzem, który nawołuje, abyśmy się nie dali z różnych powodów, takich jak m.in. lenistwo i strach, odciąć od Eucharystii. Nie nawołuje jak Szustak do poparcia dla Holowni ani nie wystawia w kościele drewnianej figurki pachiamamy, czyli matki ziemi, aby broniła nas przed pandemia. Myślę, że ks. Chmielewski zachowuje dużo rozsądku i dalekowzrocznosci w porownaniu do pasterzy wszystkich owiec czy księży celebrytów i showmanow. Nie ma się czego czepiać. A tak na marginesie, czy na DEON nie promuje się wypowiedzi Gatesa o terminie końca pandemii? A jakim ten Pan jest autorytetem w tej sprawie?
JK
~Jan Kowalski
15 sierpnia 2020, 12:36
Najnowszy (niepełny) raport WHO (207 z 14 sierpnia): zakażonych 20 730 456 osób (286 710 w ciągu ostatniej doby); 751 154 zmarłych (6713 w ciągu ostatniej doby)
MU
~Marzena Urbańska
15 sierpnia 2020, 18:48
No i jaki to jest procent ludzi z covid w stosunku do liczby ludności świata ok 7 miliardów?
~Alina Żochowska
17 sierpnia 2020, 12:43
Dane liczbowe bez osadzenia ich w kontekście szerszym - ile osób zmarło w tym czasie z innych przyczyn - są mylące. COVID-19 jest i zbiera swe żniwo jak inne choroby. Pytanie, dlaczego jak w żłobku panuje epidemia tzw grypy jelitowej, często na podłożu rotawirusa to nikt czasowo żłobka nie zamknie, mimo że dzieci do 2 rż są narażone na odwodnienie, hospitalizację a nawet śmierć w przebiegu tej choroby? (celowo pytam o żłobki). Dla Sanepidu zawsze było za mało zachorowań... Nie mówi się tego oficjalnie, ale we Włoszech obowiązywała zasada, ze jak ktoś zmarł na terenie pandemicznym i nawet nie miał wykonanego testu, to jego zgon zaliczało się do COVID... Obawiam się, że ta zasada obowiązuje w innych krajach o niskim statusie ekonomicznym. Niemniej - kwarantanna i inne obostrzenia obowiązuje jak prawo drogowe i łamanie przepisów tylko ją zaostrzy.
PW
Piotr W
17 sierpnia 2020, 17:14
@Marzena Urbańska Kwestią sporną może być, czy te 0.3% śmiertelnych przypadków to już dużo, czy jeszcze za mało, aby podejmować konkretne kroki zapobiegawcze. W skali świata te 0.3% to 20 milionów. To raptem tylko 2 razy więcej niż rocznie umiera z powodu głodu i niedożywienia. Ale wiadomo, że śmierć dużej liczby anonimowych osób nie robi takiego wrażenia, jak śmierć jednej osoby, ale bliskiej. Stąd obojętność na covid, stąd też obojętność na głód na świecie.
~Alina Żochowska
18 sierpnia 2020, 10:18
To nie jest kwestia obojętności - tylko coraz bardzie j narzucające się pytanie - czy środki zapobiegawcze stosowane w COVID nie są wyrazem podsycanego strachu czy realnego zagrożenia? Dane liczbowe z województwa pomorskiego - w grudniu, styczniu i lutym na 1,3 mln mieszkańców na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało ok 960 tys osób, z czego zmarło 2500 - i nikt nie ogłosił epidemii - w klasie mego syna na 20 osób przyszło 8... Od marca na COVID zachorowało 1626 osób a zmarło 41...
PW
Piotr W
19 sierpnia 2020, 17:58
@Alina Żochowska skąd takie dane? Ja znalazlem inne. Według Twoich danych grypa ma śmiertelność 0.3%! Tyle to covidowi szacują. No i wierząc tym danym wychodzi, że grypa jest trzecią przyczyna zgonów zaraz po chorobach ukladu krążenia i nowotworach!

Skomentuj artykuł

Antypandemiczne wynurzenia, ks. Chmielewski i papież Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.