Desaparecidos
Węgierski jezuita o. Ferenc Jálics, jeden z tysięcy z argentyńskich desaparecidos, któremu udało się przeżyć m.in. dzięki wstawiennictwu obecnego papieża, wydał oświadczenie nt. swojego aresztowania w czasie tzw. brudnej wojny, jaką hunta gen. Jorge Videla toczyła z lewicową partyzantką i opozycją w latach 1976-83.
Horacio Verbitzky w swej głośniej książce "El Silencio: de Paulo VI a Bergoglio: las relaciones secretas de la Iglesia con la ESMA" (Buenos Aires, 2005) zawarł relację innego aresztowanego wtedy jezuity, o. Orlando Yorio, który oskarżył swego ówczesnego prowincjała o. Jorge Bergoglio o bierność, zwlekanie z potwierdzeniem wobec hunty, że obaj podlegający mu jezuici pracowali w slumsach za jego zgodą.
Jálics takich zarzutów nie podnosi, ani nie komentuje, a sam Bergoglio im zaprzecza, opisując w szczegółach, co robił na rzecz obu aresztowanych współbraci. Jeszcze przed ich aresztowaniem, kiedy reżimowa prasa oskarżała ich, że współpracują z partyzantami, proponował im przeniesienie się do innego domu, później prosił huntę o ich uwolnienie, a w końcu jednemu z nich użyczył własnego paszportu, by mógł nielegalnie opuścić Argentynę.
W obronie obecnego papieża głos zabrał m.in. noblista Adolfo Pérez Esquivel, stwierdzając, że "Bergoglio nie miał może odwagi innych księży, ale nigdy nie współpracował z reżimem". Esquivel opisał kontekst tamtych zdarzeń. Kiedy jego własny biskup upomniał się w sprawie jego uwięzienia, petycja ta nie przyniosła żadnego skutku, tymczasem po apelacjach prowincjała Bergoglio obaj jezuici zostali w końcu uwolnieni.
Sporo publikacji i dokumentów nt. "brudnej wojny" można znaleźć w serwisie www.pparg.org. Serwis nie działa najlepliej. W sekcji "Analysis desaparIcion" jest dostępna książka Verbitzkiego "El Vuelo" (1995).
Verbitzky opublikował wiele książek nt. "brudnej wojny", z których część przetłumaczono na wiele języków, ale w Argentynie uchodzi za kontrowersyjnego autora, bardziej publicystę niż historyka, aczkolwiek materia, którą się zajmuje, jest trudna pod każdym wzglądem, także warsztatowym, bo hunta niszczyła archiwa, więc autorzy zdani są na relacje ustne.
Oświadczenie ojca Franza Jalicsa SJ można przeczytać tutaj
Skomentuj artykuł