Kobiety świętych papieży

Kobiety świętych papieży
Elżbieta Wiater

Przywykliśmy do zarzutów, że Kościół jest zapóźniony, szerzy idee sprzyjające upodleniu kobiety i nie dostrzega jej prawdziwych potrzeb. A to nie do końca jest prawdą.

Na początek cytat: "Udział kobiet w życiu publicznym jest już faktem dokonanym i oczywistym. Upowszechnia się on może szybciej wśród narodów wyznających wiarę chrześcijańską, a wolniej, chociaż też powszechnie, w narodach będących spadkobiercami innych tradycji i cywilizacji. Ponieważ kobiety są z każdym dniem bardziej świadome swej godności ludzkiej, nie zgadzają się na traktowanie ich jako istot bezdusznych czy też jakichś narzędzi, lecz domagają się praw i obowiązków godnych ich ludzkiej osobowości, tak w życiu domowym, jak i publicznym. (…) Kobietom należy zapewnić możność wykonywania pracy w warunkach zgodnych z ich małżeńskimi czy też macierzyńskimi potrzebami i obowiązkami". Nie, to nie pisma znanej aktywistki ruchu feministycznego - to Jan XXIII i encyklika "Pacem in terris", czyli lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku.

Przywykliśmy do zarzutów, że Kościół jest zapóźniony, szerzy idee sprzyjające upodleniu kobiety i nie dostrzega jej prawdziwych potrzeb. A to, jak widać po tym cytacie, nie do końca jest prawdą. Jak i nie do końca jest prawdą to, że o roli kobiety pisał głównie Jan Paweł II i dopiero on docenił znaczenie żeńskiej wrażliwości. I w sieci ma się pojawić miejsce, gdzie będzie można się o tym naocznie przekonać.

Zaczęło się od przeglądania encykliki Jana XXIII "Pacem in terris" z 1963 r. w ramach przygotowań do kanonizacji. Ana Christina Villa, świecka konsekrowana i przewodnicząca Wydziału ds. Kobiet w ramach Papieskiej Rady ds. Świeckich, zauważyła, że papież pisze nie tylko o sytuacji politycznej, ale także podkreśla rosnącą rolę i wpływ kobiet na rzeczywistość polityczno-społeczną. I tak narodził się pomysł strony internetowej, która będzie zawierała nauczanie obu, już wkrótce ogłoszonych świętymi, papieży.

DEON.PL POLECA

Strona ma zostać uruchomiona w czwartek, 24 kwietnia jako część strony Papieskiej Rady ds. Świeckich i pozostać tam jako wyraz hołdu dla obu świętych. Oprócz ich dokumentów i wypowiedzi znajdziemy na niej także świadectwa 11 kobiet z całego świata, mówiące o wpływie papieskiego nauczania na ich życie i stosunek do wiary. Z pewnością będzie to fascynujące doświadczenie - spojrzeć na teksty świętych (w końcu mężczyzn) oczyma kobiet i to z różnych kręgów kulturowych. Ale co bardziej znaczące - połączenie tekstów papieskich ze świadectwami pokazuje, że nauczanie papieskie nie jest bytem abstrakcyjnym, stworzonym na biurku i w zasadzie nadającym się jedynie do tego, by tam pozostać.

W pamięci mam wciąż poruszającą książkę Karin Struck "Moje dziecko widzę we śnie", w której pisze ona m.in. o tym, jak wyzwalającym doświadczeniem była dla niej lektura "Evangelium vitae". Lewicująca ateistka, głęboko doświadczona bólem psychicznym po dokonanej aborcji, przeczytawszy fragment, w którym papież zwraca się ze współczuciem i troską do kobiet w jej sytuacji, odnalazła w tym cytacie siebie. Encyklikę przeczytała wielokrotnie, zresztą m.in. ta lektura przyprowadziła ją do Chrystusa i do Kościoła.

Myślę, że na zapowiadanej przez Papieską Radę ds. Świeckich stronie znajdziemy równie poruszające historię i przede wszystkim możliwość poszukania samych siebie w papieskich tekstach. Może nawet inspiracji do nawrócenia i konkretnego działania.

Macie odwagę się z nimi zmierzyć?

Encyklika Evangelium vitae - pobierz

Andreas Englisch wielokrotnie towarzyszył Ojcu Świętemu. Zbierał informacje i przyglądał się uzdrowieniom, jakie wydarzyły się za jego przyczyną. Na życzenie Papieża zachowywał wszystko w tajemnicy. Zgodnie z obietnicą po raz pierwszy napisał o tym dopiero po kilku latach od jego śmierci.
Był przecież całe życie zupełnie normalnym człowiekiem, pochodził z przeciętnej rodziny, prowadził zwykłe życie kapłana i biskupa, w którym jednak musiał czasem rozwiązywać trudne, choć skądinąd całkiem prozaiczne problemy.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kobiety świętych papieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.