Zyskaj odpust - uwolnij duszę

Zyskaj odpust - uwolnij duszę
Cmentarz na Rossie w Wilnie (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Jak jesienne grzyby po deszczu wyrastają na mieście i na placach targowych stoiska ze zniczami, pięknymi baldachimami chryzantem pojedynczych lub w postaci całych krzaczków oraz wieńcami w dowolnie wybranym rozmiarze. To ten zewnętrzny, dochodowy wymiar święta, do którego się zbliżamy. Od kilku lat towarzyszy im także debata na temat świętowania Halloween, jednak nie jest to temat tego felietonu (choć kusi mnie, by napisać kiedyś manifest słowiańskich "dziadów" będący protestem przeciwko zalewowi zachodniej tandety z dynią w roli głównej).

Tym razem jednak chcę sięgnąć nieco głębiej i przypomnieć o praktyce modlitwy w intencji naszych sióstr i braci, którzy przebywają w czyśćcu. Potrzebują oni naszej modlitwy, by ostatecznie zjednoczyć się z Panem. Wielką pomocą w tym jest zyskiwanie przez nas, żyjących, odpustów.

Mają one od czasów Reformacji fatalną opinię, a po II Soborze Watykańskim zapadła na ich temat wielka cisza. Obecnie nikt nimi nie handluje, możemy je zyskiwać jedynie poświęcając nieco czasu i pamięci. Uroczystość Wszystkich Świętych oraz cała jej oktawa to czas, kiedy pod zwyczajnymi warunkami (stan łaski uświęcającej, wolność od przywiązania do grzechu, przyjęcie komunii św., modlitwa w intencjach Ojca św.: Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu i Synowi) oraz spacerze na najbliższy cmentarz i modlitwie za zmarłych można zyskać odpust. Codziennie jeden.

Co więcej, w październiku rozpoczęliśmy Rok Wiary i z nim także związana jest możliwość uzyskania odpustów (szczegóły tutaj). W tym celu należy wziąć udział (do wyboru) w trzech wykładach na temat Katechizmu lub dokumentów soborowych, ewentualnie w trzech momentach misji świętych. Można też udać się do miejsca wyznaczonego przez biskupa miejsca i tam uczestniczyć w nabożeństwie lub pomodlić się chwilę, kończąc tę modlitwę wypowiedzeniem Ojcze nasz, wyznaniem wiary, modlitwą maryjną i do patronów miejsca. Biskupi mogą też wyznaczyć szczególne dni, w których wystarczy nawiedzić jakiekolwiek miejsce sakralne, uczestniczyć tam w mszy św. lub liturgii godzin i dołączyć do nich wyznanie wiary. Odpust związany jest także z odwiedzeniem miejsca swojego chrztu i odnowieniem tam przyrzeczeń chrzcielnych. Oczywiście należy również być w stanie łaski uświęcającej, nie mieć przywiązania do żadnego grzechu, pomodlić się w intencjach Ojca św. i przyjąć komunię św.

DEON.PL POLECA

Brzmi to może nieco skomplikowanie, ale adresy miejsc, z odwiedzeniem których związany jest odpust, są do znalezienia w sieci. Pogoda nam sprzyja, klimat powolnego zasypiania przyrody także, cóż szkodzi przespacerować się na wykład, do katedry lub na cmentarz? Nie dość, że sami zyskamy duchowo, to jeszcze możemy okazać w ten sposób miłosierdzie bliskim nam ludziom, którzy są już po tamtej, lepszej stronie rzeczywistości. Tylko potrzeba im jeszcze naszego drobnego wysiłku, aby doświadczyli jej pełni.

Cmentarze, oświetlone zniczami i pełne kolorów, wyścielone szeleszczącymi liśćmi i pachnące cierpką wonią chryzantem są bardzo urokliwymi miejscami. Jak wierzymy, są to miejsca snu, nie ostatecznej śmierci. Wierzę, że moją modlitwą mogę sprawić, że ci, którzych ciała tam spoczywają, obudzą się w pełni w ramionach najlepszego Ojca. Dołączycie do mnie w akcji: "Zyskaj odpust - uwolnij duszę?"?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zyskaj odpust - uwolnij duszę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.