Komiks o ks. Blachnickim już dostępny! Wiemy, gdzie można go nabyć

Komiks o ks. Blachnickim już dostępny! Wiemy, gdzie można go nabyć
Fot. Panteon Górnośląski
KAI / tk

Panteon Górnośląski wydał komiks o ks. Franciszku Blachnickim. To próba przedstawienia współczesnym językiem, czytelnym i atrakcyjnym dla młodych ludzi, historii kapłana i dzieła, jakie po sobie pozostawił. To czterdziestostronicowa ilustrowana opowieść od zbuntowanym nastolatku, który poszukuje swojej drogi. Jego scenariusz napisali Angelika i Mateusz Olszewscy, a zilustrował Janusz Komorowski.

Komiks o ks. Franciszku Blachnickim

Jak podkreśla Mateusz Olszewski, ksiądz Blachnicki, będąc w Kościele, stale wychodził poza utarte schematy, wchodząc dzięki temu na drogę żywej wiary. - Nie wiem, co weźmie sobie z tego odbiorca komiksu, ale mam wrażenie, że jest to dzieło, które może rzucić światło na to, że istnieje droga żywej wiary i że każdy może znaleźć swoją drogę - zaznacza.

Angelika Olszewska, odpowiedzialna za scenariusz, ma nadzieję, że komiks zachęci czytelników do samodzielnego, pogłębionego poznania życiorysu księdza Blachnickiego i pomoże im odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Aktualny moderator Generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek z uznaniem ocenił pomysł przedstawienia ks. Blachnickiego poprzez wplecenie jej w losy współczesnego, nastoletniego bohatera. - Taka propozycja przedstawienia księdza Blachnickiego bardzo mi odpowiada. Kilka istotnych faktów z jego niezwykłego życia zostało wplecionych w opowieść o duchowej przemianie zbuntowanego nastolatka. Sam pamiętam wiele podobnych sytuacji, kiedy chłopcy lub dziewczęta - podążając za swoimi ukochanymi - na oazowych spotkaniach odnaleźli drogę do Boga – skomentował duchowny.

DEON.PL POLECA

Komiks można kupić w sklepiku Panteonu Górnośląskiego – osobiście lub za pośrednictwem strony internetowej:

Panteon Górnośląski zainicjował także prace nad filmem o ks. Blachnickim. Jego scenariusz – po wygranym w zeszłym roku konkursie – pisze Katarzyna Błaszczyńska - związana z Teatrem Śląskim, aktorka i twórczyni spektakli teatralnych.

Kim był ks. Franciszek Blachnicki?

Ks. Franciszek Blachnicki jest jedną z osób, upamiętnionych w ramach otwartej w 2022 r. (w podziemiach katowickiej archikatedry Chrystusa Króla) wystawy stałej. Urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku. W czasie II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W marcu 1942 r. został skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciw III Rzeszy. Oczekując na wykonanie kary przeżył nieoczekiwane nawrócenie, a wyrok zamieniono na karę więzienia. Po wojnie ukończył Śląskie Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie.

Założył Ruch Światło-Życie – jeden z ruchów odnowy Kościoła Katolickiego, według nauczania Soboru Watykańskiego II oraz wspólnotę życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Zainicjował Krucjaty Wstrzemięźliwości, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w niemieckim Carlsbergu, gdzie zamieszkał w 1982. Tam też zmarł (wg najnowszych ustaleń IPN został otruty) 27 lutego 1987 r.

Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny kapłana.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komiks o ks. Blachnickim już dostępny! Wiemy, gdzie można go nabyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.