Konieczna reforma wyboru papieża? Historyk proponuje dwie kluczowe zmiany w konklawe

Konieczna reforma wyboru papieża? Historyk proponuje dwie kluczowe zmiany w konklawe
Papież Franciszek. Fot. ANGELO CARCONI / PAP/EPA.
KAI / mł

W kontekście trwających problemów zdrowotnych papieża, historyk Kościoła Alberto Melloni po raz kolejny wezwał do zmiany zasad wyboru papieży. W tekście opublikowanym online przez włoski magazyn "Il Mulino" napisał, że reforma procesu konklawe jest pilnie potrzebna. Melloni jest jednym z najbardziej znanych włoskich historyków Kościoła i wykłada na Uniwersytecie Bolońskim.

"W dzisiejszych czasach możliwe jest wpływanie na wybór papieża za pomocą ukierunkowanych kampanii, zwłaszcza w świetle skandalu związanego z nadużyciami", wyjaśnił Melloni. Stało się to "przełącznikiem", za pomocą którego każda zainteresowana strona może obalić każdego możliwego kandydata. Dlatego należy podjąć środki ostrożności, aby zapewnić, że kardynałowie nie ulegną pokusie wyboru gorszego kandydata na papieża z powodu oskarżeń przeciwko innemu kandydatowi. W dobie mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji ryzyko manipulacji wyborami przez zewnętrzne kampanie informacyjne jest większe niż kiedykolwiek.

DEON.PL POLECA
Według historyka, obecne zasady wyborcze oznaczają, że większość szybko opowiada się za kandydatem, który wyłania się jako faworyt w pierwszych dwóch rundach głosowania. Wybory papieskie w 2005 i 2013 roku trwały zaledwie 24 godziny. Taki czas jest zdecydowanie zbyt krótki w obliczu pojawiającego się ryzyka.

Potrzebne są te dwie kluczowe zmiany w konklawe

Melloni zasugerował zatem zmianę zasad wyborów w dwóch kluczowych obszarach: zawsze powinien być cały dzień na refleksję i dyskusję między głosowaniami, aby uniknąć presji medialnej podczas konklawe. Co więcej, osoba ostatecznie wybrana większością dwóch trzecich głosów powinna mieć cały dzień na refleksję i zastanowienie się, aby podjąć przemyślaną decyzję, czy zaakceptować wybór.

DEON.PL POLECA

tom

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Konieczna reforma wyboru papieża? Historyk proponuje dwie kluczowe zmiany w konklawe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.