Kraków: Pożegnanie s. Germany Wysockiej. Była osobą bliską Janowi Pawłowi II

Kraków: Pożegnanie s. Germany Wysockiej. Była osobą bliską Janowi Pawłowi II
Fot. Archidiecezja Krakowska / YouTube.com
KAI / tk

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie Mszy św. pogrzebowej s. Germany Wysockiej. 92-letnia sercanka, która od początku pontyfikatu Jana Pawła II pracowała w papieskiej kuchni, zmarła 17 października.

Pogrzeb s. Germany Wysockiej

Msza św. pogrzebowa odbyła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie przy ul. Garncarskiej, przewodniczył jej kard. Stanisław Dziwisz. Obecni byli ponadto arcybiskupi Józef Guzdek i Henryk Nowacki oraz biskupi Kazimierz Górny i Marian Florczyk. Obecna była najbliższa rodzina zmarłej sercanki, księża i parafianie z jej rodzinnej Kaczyny oraz siostry sercanki i kapłani krakowscy, Z Watykanu przyjechał Ricardo Francesini, przedstawiciel rodziny Angelo Gugela, kamerdynera Ojca Świętego.

W telegramie kondolencyjnym z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej zapewniono o duchowej łączności papieża Franciszka z siostrami sercankami, rodziną i uczestnikami uroczystości pogrzebowych. "Jego Świątobliwość dziękuje Bogu za gorliwą służbę s. Germany Sercu Jezusowemu, której świadectwem było 65 lat życia zakonnego, a w tym ofiarnej ewangelicznej posługi Marty, jaką pełniła, pracując przez 55 lat w kuchni" - czytamy w liście z Watykanu.

"Jej ukryta, pełna oddania i pogody ducha troska o papieża, połączona z codzienną modlitwą z Piotrem i za Piotra, wpisały się w jego misję i wspierały jego wielki pontyfikat" - podkreślono.

DEON.PL POLECA

Siostra Germana Wysocka zmarła 17 października w wieku 92 lat, z których 65 przeżyła w zgromadzeniu zakonnym. Od początku pontyfikatu Jana Pawła II była odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków Ojcu Świętem.

Kard. Dziwisz mówił w homilii, że od samego początku pontyfikatu Jana Pawła II wspólnota sercanek z tego samego „dalekiego kraju” towarzyszyła mu, tworząc Rodzinę Papieską. - W tej wspólnocie, obok sióstr: Tobiany, Eufrozyny, Fernandy i Wilhelminy a następnie Matyldy, była również świętej pamięci siostra Germana, posługująca już wcześniej w domu biskupów krakowskich, a następnie w domu kard. Andrzeja Deskura w Rzymie - wspominał wieloletni sekretarz osobisty papieża Polaka.

Jak podkreślał, siostry „wiernie i dyskretnie służyły Ojcu Świętemu do ostatniego dnia jego niezmordowanej służby Kościołowi i światu”. - Siostry tworzyły Papieską Rodzinę, a Ojciec Święty miał z nimi codzienny kontakt - dodał kard. Dziwisz. Jak wspominał, dzięki temu sprawdzone tradycje z Franciszkańskiej zostały przeniesione do Watykanu - nie tylko kuchnia i zwyczaje, ale także tradycyjne polskie nabożeństwa, adoracje Najświętszego Sakramentu, kult Serca Jezusowego i Matki Najświętszej.

- Sam jestem dłużnikiem siostry Germany, bo zawdzięczam jej bardzo dużo. Podczas kilkudziesięciu lat współpracy w Watykanie i Krakowie doświadczyłem z jej strony wiele dobra. Zawsze byłą gotowa służyć i to ze szczerym uśmiechem na ustach - wspominał kardynał.

Kim była s. Germana Wysocka?

Siostra Germana Janina Wysocka urodziła się w Kaczynie k. Kielc w 1931 r. Mając 17 lat, wstąpiła do Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Pierwszą profesję złożyła w 1960 r., a wieczystą w 1966 r. w Krakowie.

Przez 55 lat życia zakonnego pracowała w kuchni, najpierw w domach zgromadzenia, a następne pięć lat w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, posługując kard. Karolowi Wojtyle. W 1970 r. została posłana do Rzymu, gdzie przez sześć lat pracowała w Domu Biskupim na Botteghe Oscure, a kolejne dwa lata w domu kard. Andrzeja Marii Deskura w Watykanie.

Po wyborze kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową od 18 października 1978 r. zamieszkała ze wspólnotą sióstr w Pałacu Apostolskim. Po powrocie do Polski w 2005 r. jeszcze przez jedenaście lat kontynuowała pracę w kuchni podczas posługi kard. Stanisława Dziwisza jako metropolity krakowskiego.

Od 1 września 2016 r. ze względu na stan zdrowia zamieszkała we wspólnocie Domu Chrystusa Króla w Krakowie, a od 7 stycznia 2017 r. przebywała w zakonnej infirmerii, gdzie zmarła. Siostra Germana spoczęła w zakonnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

To oni wychowali Św. Teresę od Dzieciątka Jezus

18 października 2015 roku Franciszek ogłosił ich świętym małżeństwem. Przyjęli na świat dziewięcioro dzieci. Wśród nich była św. Teresa od Dzieciątka Jezus - doktor Kościoła.

Ta książka...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: Pożegnanie s. Germany Wysockiej. Była osobą bliską Janowi Pawłowi II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.