Ks. Isakowicz-Zaleski: słowa ks. Rydzyka cofnęły Kościół o 10 lat

Ks. Isakowicz-Zaleski: słowa ks. Rydzyka cofnęły Kościół o 10 lat
(fot. SEKIELSKI / youtube.com)
TVN24 / kk

„Te słowa cofnęły Kościół przynajmniej o 10 lat. Nie było ani słowa na temat ofiar. Istniała tylko sprawa dobrego samopoczucia sprawców” – mówi duchowny o wypowiedzi dyrektora „Radia Maryja”.

„Od wielu lat trwają działania duchownych, ludzi świeckich, którzy chcą oczyszczenia Kościoła i naprawy tego zła. Równocześnie w wypowiedzi księdza dyrektora była autentyczna herezja, czyli coś sprzecznego z nauczaniem Kościoła katolickiego” – podkreślał Isakowicz-Zaleski na antenie TVN24.

„Ks. Rydzyk mówił: ktoś zgrzeszył, wszyscy mają pokusy, nic się nie stało. To jest nieprawdziwe, dlatego że jednym z warunków dobrej spowiedzi jest zadośćuczynienie panu Bogu i bliźniemu, czyli naprawa krzywdy. W całej tej wypowiedzi nie było ani słowa na temat ofiar. Istniała tylko sprawa dobrego samopoczucia sprawców” – dodawał.

Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego wywód ks. Rydzyka był „karkołomny” i wyrządził szkodę Kościołowi, bo wszyscy którzy tych słów słuchali zostali potraktowani paternalistycznie. Porównywanie bp Janiaka do męczenników uznaje natomiast za „krzywdę dla autentycznych męczenników”.

DEON.PL POLECA

„Wrzucenie do grupy zacnych, heroicznych kapłanów i świeckich biskupa, który tuszował pedofilię, a Ojciec Święty przyjął jego rezygnację z funkcji biskupa w Kaliszu (...) i uznanie takiego człowieka za męczennika to jest obraza dla wszystkich pozostałych" – twierdzi Isakowicz-Zaleski. „To jest daleko idąca manipulacja ze strony tego duchownego, który te słowa wypowiadał” – dodaje.

Duchowny uważa, że słowa ks. Rydzyka nie mogą przejść bez reakcji episkopatu Polski i władz, które były obecne na uroczystości urodzin „Radia Maryja” w osobie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Isakowicz-Zaleski: słowa ks. Rydzyka cofnęły Kościół o 10 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.