Ks. Isakowicz-Zaleski: słowa ks. Rydzyka cofnęły Kościół o 10 lat

Ks. Isakowicz-Zaleski: słowa ks. Rydzyka cofnęły Kościół o 10 lat
(fot. SEKIELSKI / youtube.com)
11 miesięcy temu
TVN24 / kk

„Te słowa cofnęły Kościół przynajmniej o 10 lat. Nie było ani słowa na temat ofiar. Istniała tylko sprawa dobrego samopoczucia sprawców” – mówi duchowny o wypowiedzi dyrektora „Radia Maryja”.

„Od wielu lat trwają działania duchownych, ludzi świeckich, którzy chcą oczyszczenia Kościoła i naprawy tego zła. Równocześnie w wypowiedzi księdza dyrektora była autentyczna herezja, czyli coś sprzecznego z nauczaniem Kościoła katolickiego” – podkreślał Isakowicz-Zaleski na antenie TVN24.

„Ks. Rydzyk mówił: ktoś zgrzeszył, wszyscy mają pokusy, nic się nie stało. To jest nieprawdziwe, dlatego że jednym z warunków dobrej spowiedzi jest zadośćuczynienie panu Bogu i bliźniemu, czyli naprawa krzywdy. W całej tej wypowiedzi nie było ani słowa na temat ofiar. Istniała tylko sprawa dobrego samopoczucia sprawców” – dodawał.

Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego wywód ks. Rydzyka był „karkołomny” i wyrządził szkodę Kościołowi, bo wszyscy którzy tych słów słuchali zostali potraktowani paternalistycznie. Porównywanie bp Janiaka do męczenników uznaje natomiast za „krzywdę dla autentycznych męczenników”.

„Wrzucenie do grupy zacnych, heroicznych kapłanów i świeckich biskupa, który tuszował pedofilię, a Ojciec Święty przyjął jego rezygnację z funkcji biskupa w Kaliszu (...) i uznanie takiego człowieka za męczennika to jest obraza dla wszystkich pozostałych" – twierdzi Isakowicz-Zaleski. „To jest daleko idąca manipulacja ze strony tego duchownego, który te słowa wypowiadał” – dodaje.

Duchowny uważa, że słowa ks. Rydzyka nie mogą przejść bez reakcji episkopatu Polski i władz, które były obecne na uroczystości urodzin „Radia Maryja” w osobie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Isakowicz-Zaleski: słowa ks. Rydzyka cofnęły Kościół o 10 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.