Ks. Koprianiuk: od 1 czerwca do rozpoczęcia ŚDM pielgrzymi rejestrują się bezpośrednio w systemie portugalskim

Ks. Koprianiuk: od 1 czerwca do rozpoczęcia ŚDM pielgrzymi rejestrują się bezpośrednio w systemie portugalskim
Młodzi podczas ŚDM w Krakowie. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Od 1 czerwca do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie rejestracja na wydarzenie będzie możliwa bezpośrednio, czyli przez system portugalski - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r. pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą "dni w diecezjach".

Chętni nie mogą się już rejestrować przez polski system

"Od 1 czerwca osoby chcące wziąć udział w ŚDM mogą rejestrować się już tylko przez system portugalski. Do 31 maja można było się rejestrować także przez system polski w makrogrupach polskich" - powiedział PAP ks. Tomasz Koprianiuk. Zapewnił, że nie jest to trudne, a odpowiednie linki do rejestracji zamieszczone są na stronie internetowej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. "Przy rejestracji nadal wybiera się np., że jesteśmy +grupą polską+ oraz liczbę osób" - wyjaśnił. Dodał, że rejestracja na wydarzenia w Lizbonie potrwa do rozpoczęcia ŚDM.

W ŚDM w Lizbonie weźmie udział 25 tys. Polaków

Przekazał, że w ŚDM weźmie udział 25 tys. Polaków, w tym ok. 250 księży, 100 sióstr zakonnych i 21 biskupów. Zapisało się także blisko 500 wolontariuszy. "Łączna liczba osób zarejestrowanych przez system polski wyniosła 17 tys." - przekazał ks. Koprianiuk.

"Szacujemy, że pozostała część to Polacy, którzy przybędą indywidualnie, z rodzinami bądź w ramach wyjazdów turystycznych i wezmą tylko udział w wydarzenia centralnych z udziałem papieża" - wyjaśnił. "W wydarzeniach weźmie też udział ponad ok. 2 tys. młodych z ośrodków polonijnych" - powiedział ks. Koprianiuk. Zaznaczył, że "najwięcej zapisało się ze Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu są młodzi z Niemiec. Następnie z Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy.

W Lizbonie będzie polska scena i studio TV

Dyrektor KBO poinformował, że trwa finalizacja projektu "Polska-Lizbona", w ramach którego w czasie ŚDM, na specjalnie przygotowanej scenie działającej od 31 lipca do 5 sierpnia, odbędzie się kilka koncertów i spotkań tematycznych oraz modlitewnym". "Scena będzie umiejscowiona na Stadionie 1 Maja umiejscowionym między parkiem Edwarda VII a miejscem finałowego spotkania z papieżem. Tam będzie m.in. w środę 2 sierpnia o godz. 17.00 msza św. po polsku. W miejscu będzie także nasze studio telewizyjne" - wskazał ks. Koprianiuk.

Poinformował, że krajowe posłanie młodzieży na ŚDM w Lizbonie odbędzie się 17 czerwca na Jasnej Górze. "Mszy św. o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczyć bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. O godz. 10.30 rozpocznie się spotkanie, w czasie którego zostaną omówione informacje organizacyjne dot. m.in. wolontariatu, odbioru polskiego pakietu czy polskiej sceny w Lizbonie. Młodzież będzie się także uczyć hymnu Światowych Dni Młodzieży - wskazał duchowny. Jak zaznaczył, "chcemy powierzyć Maryi zarówno czas ostatnich przygotowań, podróży, jak i pobytu w Portugalii wierząc, że Jej orędownictwo wyjedna młodym dobre owoce ŚDM" - powiedział duchowny.

Ten pomysł Jana Pawła II żyje już 37 lat

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Ks. Koprianiuk: od 1 czerwca do rozpoczęcia ŚDM pielgrzymi rejestrują się bezpośrednio w systemie portugalskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.