Księża w całej Irlandii odprawili msze na niezwykłych ołtarzach. Dlaczego to zrobili?

Księża w całej Irlandii odprawili msze na niezwykłych ołtarzach. Dlaczego to zrobili?
fot. Depositphotos
4 miesiące temu
KAI / pk

Niecodzienny pomysł zrodził się w czasie zamknięcia kościołów, które spowodowane było pandemią koronawirusa.

We wszystkich irlandzkich diecezjach księża modlili się o odnowę wiary w tym kraju sprawując w tej intencji Eucharystię na tzw. kamieniach mszalnych. Upamiętniają one czasy prześladowań tamtejszego Kościoła, kiedy to w czasie reformy protestanckiej katolicy nie mieli prawa uczestniczenia w Mszy św. Liturgia sprawowana była wówczas w ukryciu, na kamiennych głazach.

Niedzielna inicjatywa modlitewna była pomysłem papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które zaproponowało, by kapłani zaczerpnęli ze świadectwa minionych wieków. Pomysł zrodził się w czasie spowodowanego pandemią zamknięcia kościołów, kiedy jeden z księży zaczął odprawiać msze na kamiennym głazie z XVII w., który znajduje się na terenie jego parafii leżącej nad zatoką na malowniczej Wyspie Achill.

"Była Wielkanoc. Pomyślałem sobie, że byłoby wspaniale, gdybyśmy zaczęli sprawować Eucharystię na tych kamieniach, dając wiernym możliwość powrotu do tych miejsc, w których ich przodkowie przed wiekami sprawowali liturgie w tajemnicy i gdzie także nasi męczennicy przyjmowali Komunię Świętą" - mówi ks. Gerard Quirke.

Liturgie na kamieniach mszalnych odprawiono we wszystkich 26 diecezjach we wspomnienie błogosławionych męczenników irlandzkich, które obchodzone było 20 czerwca. Upamiętnia ono niełatwą historię Zielonej Wyspy, której jedną z mrocznych kart były prześladowania katolików w czasach reformy protestanckiej w latach 1579-1654. Obok 17 błogosławionych męczenników zginęły wówczas rzesze Irlandczyków, Anglików i Szkotów, którzy nie chcieli wyrzec się swej katolickiej tożsamości. Jan Paweł II nazwał przykład ich wierności w trudnych okolicznościach dziedzictwem narodu irlandzkiego i zobowiązaniem, które musi on podejmować w każdej epoce, by wytrwać w swym przymierzu z Bogiem.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Księża w całej Irlandii odprawili msze na niezwykłych ołtarzach. Dlaczego to zrobili?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.