"Lekarz nie powinien ulegać koniunkturalizmowi"

"Lekarz nie powinien ulegać koniunkturalizmowi"
(fot. youtube.com)
4 lata temu
KAI / pk

Lekarz nie powinien ulegać koniunkturalizmowi, ale zawsze szukać prawdziwego dobra pacjenta - powiedział abp Henryk Hoser podczas dorocznego spotkania pracowników Służby Zdrowia.

Z okazji przypadającego w tygodniu wspomnienia św. Łukasza, patrona środowiska medycznego, w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze odbyło się spotkanie, zainaugurowane uroczystą liturgią, której przewodniczył bp warszawsko-praski.

W homilii zwrócił on uwagę, że obok wymiaru somatycznego człowiek ma jeszcze przestrzeń duchową która decyduje o jego godności. - Nie możemy posługiwać się jedynie psychologią horyzontalną ponieważ ona jest niewystarczająca, ona nie uczy nas autentycznej mądrości. Tę zdobywamy dopiero doceniając wymiar ducha, który stanowi integralną część struktury człowieka - przekonywała abp Hoser. Podkreślił, że ludzie stają się w pełni dojrzali tylko wówczas kiedy rosną w kierunku Boga, który jest praźródłem mądrości.

Bp warszawsko-praski przestrzegł również personel medyczny przed koniunkturalizmem. - Trzeba być silnym i jednoznacznym w swoich poglądach a swoje zdanie budować na prawdzie obiektywnej, która się nie zmienia ze zmianą ekip rządzących, ze zmianą szefów, czy zarządu instytucji, w której się pracuje - powiedział duchowny.

Przyznał, że taka postawa rodzi opozycję ale jak stwierdził - jest pasjonującą przygodą. - Jezus powiedział swoim uczniom: "Biada wam, gdy wszyscy o was dobrze mówić będą", bo to oznacza, że człowiek wszystkim się kłania, a to jest niewykonalne. W związku z tym warto zmagać się z opozycją w swoim środowisku pracy - stwierdził duchowny przypominając, że ludzkie życie jest bojowaniem. - Stawiajmy zatem czoło temu wszystkiemu, co pomniejsza człowieka - zaapelował.

Zachęcał on również doświadczonych pracowników służby zdrowia do dzielenia się z młodszymi adeptami sztuki medycznej swoją wiedzą i doświadczeniem. - Podkreślił wartość tego, co nazywamy relacją mistrz - uczeń.

Po liturgii w podziemiach katedry odbyła się uroczystość wręczenia medali "Zasłużony dla Diecezji Warszawsko-Praskiej". Wyróżniono trzynaście osób i instytucji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Lekarz nie powinien ulegać koniunkturalizmowi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.