Ludwik Wiśniewski OP w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza: nienawiść trzeba wytykać palcami

Ludwik Wiśniewski OP w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza: nienawiść trzeba wytykać palcami
(fot. youtube.com)
wp.pl / jb

"Najlepszą lekcję na ten temat dał nam Marian Turski w swoim niesamowitym przemówieniu w Oświęcimiu. Powiedział, że jest jedenaste przykazanie, które brzmi: «Nie bądź obojętny». Te słowa wyryły mi się w pamięci" - wspomina.

Marcin Makowski z Wirtualnej Polski przeprowadził wywiad z Ludwikiem Wiśniewskim OP, który dwa lata temu wygłosił kazanie podczas Mszy pogrzebowej Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

DEON.PL POLECA>> TUTAJ przeczytasz całość

Wówczas mówił: "Jestem przekonany, że Paweł Adamowicz chce, bym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, nienawistnym językiem, z pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych; nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę". Dzisiaj przyznaje, że nie spodziewał się nagłej przemiany całego społeczeństwa. Zauważa jednak, że ta tragiczna śmierć zapisała się mocno w świadomości wielu Polaków. "Znam ludzi, dla których w ich życiu ta śmierć była przełomowa" - mówi.

Dominikanin widzi pewną zmianę w społeczeństwie dot. nienawiści, ponieważ uważa,, że coraz więcej Polaków się nią brzydzi. "To pozwala mi mieć nadzieję" - dodaje. Zapytany o to, jak zwalczać nienawiść, odpowiada, że "należy wytykać ją palcami". Wspomina słowa Mariana Turskiego, który kiedyś powiedział w Oświęcimiu, że istnieje jedenaste przykazanie, które brzmi: Nie bądź obojętny.

Przeczytaj więcej na ten temat:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

Ludwik Wiśniewski OP w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza: nienawiść trzeba wytykać palcami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.