Ludwik Wiśniewski OP w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza: nienawiść trzeba wytykać palcami

Ludwik Wiśniewski OP w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza: nienawiść trzeba wytykać palcami
(fot. youtube.com)
Czwartek, 12:35
wp.pl / jb

"Najlepszą lekcję na ten temat dał nam Marian Turski w swoim niesamowitym przemówieniu w Oświęcimiu. Powiedział, że jest jedenaste przykazanie, które brzmi: «Nie bądź obojętny». Te słowa wyryły mi się w pamięci" - wspomina.

Marcin Makowski z Wirtualnej Polski przeprowadził wywiad z Ludwikiem Wiśniewskim OP, który dwa lata temu wygłosił kazanie podczas Mszy pogrzebowej Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

>> TUTAJ przeczytasz całość

Wówczas mówił: "Jestem przekonany, że Paweł Adamowicz chce, bym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, nienawistnym językiem, z pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych; nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę". Dzisiaj przyznaje, że nie spodziewał się nagłej przemiany całego społeczeństwa. Zauważa jednak, że ta tragiczna śmierć zapisała się mocno w świadomości wielu Polaków. "Znam ludzi, dla których w ich życiu ta śmierć była przełomowa" - mówi.

Dominikanin widzi pewną zmianę w społeczeństwie dot. nienawiści, ponieważ uważa,, że coraz więcej Polaków się nią brzydzi. "To pozwala mi mieć nadzieję" - dodaje. Zapytany o to, jak zwalczać nienawiść, odpowiada, że "należy wytykać ją palcami". Wspomina słowa Mariana Turskiego, który kiedyś powiedział w Oświęcimiu, że istnieje jedenaste przykazanie, które brzmi: Nie bądź obojętny.

Przeczytaj więcej na ten temat:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP
29,33 zł
41,90 zł

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

Ludwik Wiśniewski OP w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza: nienawiść trzeba wytykać palcami
Komentarze (4)
SS
~szczesliwy stary juz Slazak poza Polska
14 stycznia 2021, 20:17
Szanowny panie Wisniewski, chyba cos mi sie pomylilo? To z afery Amber Gold czesc zlota ukryli dominikanie?Albo sie przeslyszalem, zle odczytalem i nie dowidzialem? A moze zle uslyszalem ze Adamowicz byl oskarzony o oszustwa, przekrety finansowe? Stal przed sadem i opowiadal bajeczki ze tesciowie z robot przymusowych przywiezli walizki pieniedzy, moj ojciec sluzyl w niemieckiej armi, w Luftwaffe. sluzyl 5 lat, z wojny na ktorej Niemcy tak rabowali nie przywiot nic, zapomnialem, przywiozl zniszczone zdrowie i stracona mlodosc. Ciekawi mnie jaka to byla waluta krtora przywiezli. skad ja mieli. Takie bajki to mozna w zlobku opowiadac, przedszkolaki juz nie uwierza.A sprawa pochowku w koscieli,kiedys go stamtad wyniosa. To uraga wszystkiemu, kiedys ten kosciol bedzie pusty,a was przegonia. Juz to sie zaczelo, to nie nienawisc, to glos wojajacego na puszczy o sprawiedliwosc, tu na ziemi.Ucisz wiec swoj glos, czynisz nim tyle zla. Nie zatapiaj lodzi Piotrowej, Kosciol tonie.
AZ
~Andrzej Z Doliny
14 stycznia 2021, 19:41
Szanowny ojciec z szanownego onegdaj zakonu pełnym miłości palcem będzie dzgal w oczy nienanawistnikom.
KS
~Konrad Sznajder
14 stycznia 2021, 14:51
To marsowe oblicze ojca Ludwika nie wymaga komentarza.
MM
~Marek Mansplaininger
14 stycznia 2021, 14:27
Może abp. Ryś porozmawiałby o szkodliwych skutkach nienawiści ze swym ulubieńcem Lemańskim?

Skomentuj artykuł

Ludwik Wiśniewski OP w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza: nienawiść trzeba wytykać palcami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.