Malta. Papież modlił się w grocie Św. Pawła o rozpalanie „ogniska gościnności” dla przybyszów

Malta. Papież modlił się w grocie Św. Pawła o rozpalanie „ogniska gościnności” dla przybyszów
(Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
PAP/dm

Papież Franciszek w drugim dniu wizyty na Malcie odwiedził w niedzielę grotę Świętego Pawła w mieście Rabat. Modlił się o rozpalanie „ogniska gościnności” dla przybyszów potrzebujących pomocy. Podróż śladami Apostoła Narodów i migracje oraz pomoc dla uchodźców, także w kontekście wojny na Ukrainie, to główne tematy wizyty papieża na wyspie.

Franciszek odwiedził rano małą grotę, w której według tradycji Święty Paweł nauczał podczas pobytu na wyspie, na którą trafił, gdy w 60 roku statek wiozący go z Krety do Rzymu rozbił się podczas burzy. Na Malcie przebywał przez trzy miesiące szerząc wiarę; założył tam pierwszą wspólnotę chrześcijańską.

W odmówionej modlitwie papież nawiązał do katastrofy jego statku mówiąc: - Ocaleni po rozbiciu się statku, Święty Paweł i jego towarzysze podróży zostali tutaj przyjęci przez pogan o dobrym sercu, którzy okazali im rzadko spotykaną wielkoduszność uświadamiając sobie, że potrzebują schronienia, bezpieczeństwa i pomocy.

- Nikt nie znał ich imion, pochodzenia czy statusu społecznego; wiedzieli tylko jedno: że potrzebują oni pomocy. Nie było czasu na dyskusje osądy, analizy i kalkulacje - mówił Franciszek.

- W tamtej chwili należało okazać pomoc - zaznaczył.

Papież modlił się o taką właśnie postawę wobec przybyszów potrzebujących pomocy: - Udziel nam łaski dobrego serca, pulsującego miłością do naszych braci. Pomóż nam rozpoznawać z daleka potrzeby tych, którzy zmagają się z falami morza, rozbici o skały nieznanego brzegu.

- Spraw, aby nasze współczucie nie wyczerpywało się w pustych słowach, lecz rozpalało ognisko gościnności - prosił Franciszek.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Bartosz Rajewski

Ostatni i rozstrzygający głos ma Słowo.
abp Grzegorz Ryś

Bóg jest. Trwa przy nas, choć w tym pandemicznym czasie chaosu, niepewności, a dla wielu również przejmującej samotności, stał się Kimś bardzo dalekim. Czujemy się obco...

Skomentuj artykuł

Malta. Papież modlił się w grocie Św. Pawła o rozpalanie „ogniska gościnności” dla przybyszów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.