"Materiały SB ukazują skalę inwigilacji". Biskupi apelują o uszanowanie pamięci Jana Pawła II

"Materiały SB ukazują skalę inwigilacji". Biskupi apelują o uszanowanie pamięci Jana Pawła II
Metropolita przemyski abp Adam Szal (L) podczas konferencji prasowej podsumowującej zakończone 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Fot. PAP/Marcin Obara
PAP / pk

"Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa?" - napisali biskupi zebrani na 394. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w stanowisku przekazanym PAP.

We wtorek w Warszawie zakończyły się dwudniowe obrady 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

W stanowisku przekazanym w czwartek PAP biskupi podkreślili, że "Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach, który jest także ojcem naszej wolności". "Szedł przed nami jak Mojżesz - wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni" - napisali.

Jan Paweł II szedł do wszystkich narodów. Był pierwszym obywatelem świata

Zaznaczyli, że Jan Paweł II "kochał polską kulturę, historię i tradycję". "Wielki i wymagający nauczyciel zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska. On z tego dziedzictwa się wywodził, w nim się wychowywał i wzrastał, ono go ukształtowało. Był z tego dziedzictwa dumny i nie wstydził się tego wyznać przed światem. A jednocześnie był tego świata pierwszym obywatelem, szedł do wszystkich narodów. Okazywał szacunek dla każdej kultury, historii i tradycji" - zastrzegli biskupi.

DEON.PL POLECA

Przypomnieli, że pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny były "wielkimi rekolekcjami dla narodu, milowymi kamieniami naszej historii, tchnieniem Ducha Świętego w sumienia umęczonych i zdezorientowanych rodaków".

"Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie" - ocenili.

Biskupi apelują o uszanowanie pamięci Jana Pawła II

Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II zaapelowali do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. "Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym, dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II" - stwierdzili biskupi.

Zastrzegli, że orzeczenie Kościoła o świętości człowieka nie jest wydawane na podstawie jego pojedynczych decyzji lub ich braku, lecz bierze pod uwagę całość życia i działalności oraz zrodzone z nich owoce.

"Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa? Zostało ono dokonane z pominięciem warsztatu naukowego, w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, innych istniejących dokumentów, raportów czy opracowań. Materiały SB ukazują przede wszystkim skalę inwigilacji osoby kardynała Karola Wojtyły" - podkreślili.

Zdaniem hierarchów, nie można dopuścić do sytuacji, w której wstydzić się i tłumaczyć musieliby ci, którzy sprzeciwiali się komunistycznej dyktaturze, a nie ci, którzy inwigilowali obywateli, pisali donosy, współpracowali z komunistycznym reżimem, prześladowali wierzących i łamali ludzkie sumienia.

"Jako papież, św. Jan Paweł II zaliczył krzywdę wyrządzaną dziecku w sferze seksualnej do najcięższych przestępstw. Zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Wierni jego wskazaniom, podejmujemy dzisiaj troskę o bezpieczeństwo młodych w strukturach kościelnych. Czujemy się zobowiązani, aby wszystkich zranionych poprzez ludzi Kościoła wysłuchać i przyjść im z konkretną pomocą" - podkreślili biskupi.

Podziękowali wszystkim, którzy bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Jednocześnie zaapelowali, aby nie wykorzystywać osoby papieża Polaka do celów bieżącej polityki.

"Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości" - napisali.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

"Materiały SB ukazują skalę inwigilacji". Biskupi apelują o uszanowanie pamięci Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.