Milion pielgrzymów na beatyfikacji Jana Pawła II

Milion pielgrzymów na beatyfikacji Jana Pawła II
(fot. EPA/Alessandro di Meo)
PAP / drr

Burmistrz Rzymu Gianni Alemanno powiedział w sobotę w Krakowie, że ok. 1 mln ludzi weźmie udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II 1 maja. Zaproponował, by odbyły się one razem z wielkim koncertem w Święto Pracy na Lateranie.

- 1 maja spodziewanych jest 300 tysięcy osób, ale wikariat Rzymu zdecydował o wystawieniu trumny ze szczątkami papieża Wojtyły na dłuższy czas, by rozłożyć napływ pielgrzymów. A zatem prawdopodobnie ich liczba dojdzie do miliona - oświadczył cytowany przez agencję prasową ANSA burmistrz Wiecznego Miasta, który spotkał się z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim. W ten sposób odniósł się do szacunków strony kościelnej, według której na beatyfikację przybędzie, co najmniej 300 tysięcy wiernych.

Gianni Alemanno wyraził opinię, że możliwe jest powiązanie uroczystości beatyfikacyjnych polskiego papieża 1 maja z tradycyjnym wielkim koncertem z okazji Święta Pracy, który potrwa od popołudnia do nocy na rzymskim Lateranie, jak co roku z udziałem setek tysięcy ludzi.

- Są wszystkie elementy przemawiające za tym, aby koncert został powiązany z wielką uroczystością beatyfikacji papieża Wojtyły, który był robotnikiem, był związany z Solidarnością i z problematyką socjalną - powiedział burmistrz.

Ponadto powiadomił, że rozmawiał z organizatorami koncertu na Lateranie, czyli przedstawicielami trzech największych włoskich central związkowych, by "uzgodnić działania, aby te dwa wydarzenia nie wywołały problemów organizacyjnych i były jedną wielką uroczystością w dniu Święta Pracy".

Burmistrz włoskiej stolicy poinformował też, że zwróci się do rządu Silvio Berlusconiego o pomoc w przygotowaniu wszystkich obchodów uroczystości 1 maja.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała PAP, że podczas wizyty Gianniego Alemanno - miała kurtuazyjny charakter - "prezydenci rozmawiali o wspólnej wystawie fotograficznej, która będzie prezentowana w Krakowie i w Rzymie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II".

Wystawa zatytułowana "Jan Paweł II - album rodzinny" zostanie otwarta w Krakowie 27 kwietnia na Rynku Głównym, a w Rzymie 29 kwietnia na Kapitolu. Na krakowską ekspozycję złożą się zdjęcia dostarczone przez krakowian, profesjonalnych fotografów oraz udostępnione przez Muzeum Historii Fotografii i Kurię Metropolitalną. W Krakowie pokazywane będą także zdjęcia z Rzymu, a Wiecznym Mieście z Krakowa. Organizatorami wystawy są: Urząd Miasta Krakowa, Małopolski Urząd Marszałkowski i miasto Rzym.

Alemanno i Majchrowski rozmawiali także o innych projektach artystycznych - na razie nieskonkretyzowanych - mających na celu upamiętnienie papieża Polaka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Milion pielgrzymów na beatyfikacji Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.