Myanmar: turyście z tatuażem Buddy grozi wydalenie

Myanmar: turyście z tatuażem Buddy grozi wydalenie
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Hiszpański turysta, który przyjechał do Myanmaru (dawnej Birmy) z wytatuowanym na łydce wizerunkiem Buddy, być może zostanie wydalony z tego kraju.

Jak poinformowała 12 lipca gazeta "Myanmar Times", 46-letniego turystę zaskarżył jeden z mnichów klasztoru Bagan. Po przesłuchaniu przez urząd ds. religii oraz policję turysta został odesłany do Rangunu i przekazany ambasadzie Hiszpanii, gdzie czeka na powrót do kraju.

W ostatnim czasie za "naruszenie uczuć religijnych" buddystów birmańskich w kolizję z prawem weszło już co najmniej kilku turystów zagranicznych. W 2015 roku na karę więzienia został skazany Phil Blackwood z Nowej Zelandii za to, że na plakatach reklamujących jego bar w Rangunie umieścił Buddę ze słuchawkami na uszach. Ułaskawienia doczekał się dopiero w styczniu br. i wyszedł z więzienia.

W 2014 roku przed karą uchronił się kanadyjski buddysta, który również na nodze miał wytatuowanego Buddę. Wykładowcę uniwersyteckiego z Hongkongu przed ekstradycją z Myanmaru uratowała, po fali protestów w mediach społecznościowych, interwencja ambasady Chin.

Od czasu ataków radykalnych buddystów na muzułmanów w ubiegłym roku religia stała się też środkiem zapalnym w sporach politycznych.

W liczącym 48 mln mieszkańców Myanmarze, 90 proc. ludności to buddyści, a 4 proc. muzułmanie. Katolików jest ok. 600 tys. i ok. 1 mln protestantów, w większości baptystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Myanmar: turyście z tatuażem Buddy grozi wydalenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.