Sri Lanka: Kościół krytykuje budowę wielkich posągów Buddy

Sri Lanka: Kościół krytykuje budowę wielkich posągów Buddy
(fot. Wonderlane / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / kw

Ustawianie wielkich posągów Buddy w niebuddyjskich regionach Sri Lanki spotkało się z ostrą krytyką miejscowego Kościoła katolickiego. Takie działania na terenach zamieszkanych przez wyznających hinduizm Tamilów wpływają niekorzystnie na proces pojednania, stwierdził ogłoszony 16 września raport komisji "Sprawiedliwość i Pokój" północnolankijskiej diecezji Jaffina.

"Uważamy, że potężne posągi Buddy i stupy oburzają ludzi, zwłaszcza na terenach, na których nie ma buddystów" - głosi dokument komisji. Zwrócono przy tym uwagę, że ustawianie tych rzeźb na terenie lub w sąsiedztwie świątyń hinduistycznych rani uczucia religijne większości miejscowych mieszkańców. Raport wskazuje również, że posągi te są ustawiane przy pomocy i wsparciu sił bezpieczeństwa.

DEON.PL POLECA
Komisja stwierdziła ponadto, że przeszkodami na drodze do pokoju i pojednania w kraju są nieustanne aresztowania działaczy politycznych, brak rozliczenia za osoby zaginione oraz ciągłe obowiązywanie Ustawy o Zapobieganiu Terroryzmowi.

Jaffna leży na północy Sri Lanki, gdzie przez 25 lat główne zbrojne ugrupowanie Tamilów-hinduistów, znane jako "Tamilskie Tygrysy", walczyło o uniezależnienie się od buddyjskiego południa byłego Cejlonu. Wojna domowa zakończyła się w 2009 wojskową przegraną Tamilów i zamordowaniem ich przywódcy przez armię rządową. Według ONZ, tylko w końcowej fazie wojny zginęło co najmniej 40 tysięcy ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sri Lanka: Kościół krytykuje budowę wielkich posągów Buddy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.