Na Węgrzech odsłonięto pomnik błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Na Węgrzech odsłonięto pomnik błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
(fot. Domena publiczna)
PAP / pk

Pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki został w niedzielę odsłonięty na wyspie Csepel w Budapeszcie podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy urodzin kapłana zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Monument, na którym znajduje się napis w języku polskim i węgierskim "Zło dobrem zwyciężaj", odsłonili były burmistrz dzielnicy Csepel, poseł rządzącego Fideszu Szilard Nemeth, ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs oraz burmistrz Csepelu Lenard Borbely.

Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości, w tym mający swe korzenie w Csepelu biskup Szekesfehervaru Andras Spanyi, złożyli następnie kwiaty i zapalili znicze pod znajdującą się w innym miejscu Csepelu tablicą poświęconą ks. Popiełuszce.

W Csepelu, tradycyjnej dzielnicy robotniczej, ks. Popiełuszko ma też swoją ulicę. Poświęcono mu tam również dzwonnicę.

Jak powiedział PAP ambasador Snopek, on sam także uczestniczył 3 listopada 1984 roku w pogrzebie ks. Popiełuszki, które to wydarzenie mocno zapadło mu w pamięć.

DEON.PL POLECA

- Przedtem były te pełne napięcia oczekiwania, kiedy zniknął i wszyscy domyślali się, że mogło stać się najgorsze, co się potwierdziło. Także jego kazania za Ojczyznę przeżywałem wtedy jako młodzieniec bardzo głęboko - powiedział Snopek.

Jak dodał, było dla niego zdumiewające, jak zwykły, pochodzący ze skromnej rodziny ksiądz "stał się medium Boga i jego słowa tak trafiały do ludzi i trafiały w sedno".

Jesienią 2016 roku powstał w innej dzielnicy Budapesztu, Obuda-Bekasmegyer, skwer błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Umieszczono tam pomnik w formie kamieni tworzących różaniec; na nich wyryte zostały cytaty z wystąpień ks. Popiełuszki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Węgrzech odsłonięto pomnik błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.