Naczelny rabin Polski: trzeba mówić prawdę o powstaniu w getcie warszawskim

Naczelny rabin Polski: trzeba mówić prawdę o powstaniu w getcie warszawskim
Michael Joseph Schudrich pl.depositphotos.com
PAP/dm

Trzeba mówić prawdę o powstaniu w getcie warszawskim. To jest nasz moralny obowiązek. Jego bohaterowie pokazali, że w życiu są wartości, o które trzeba walczyć do końca – powiedział naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich. Dziś przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

– Mimo upływu lat i zmian cywilizacyjnych nie wolno nam zapomnieć o tym, co się wówczas wydarzyło, o ludziach, którzy zginęli, których zamordowano. Świadectwo ich życia uczy nas, że są w życiu wartości, takie jak wolność czy ludzka godność, o które trzeba walczyć do końca, do ostatniego tchu – dodał rabin Schudrich.

Podkreślił, że uczciwość domaga się mówienia prawdy o tym, jak wyglądała okupacja hitlerowska, jak zachowywali się wówczas ludzie.

– Stając wobec tych, którzy zginęli, mamy obowiązek mówić prawdę, o tym, jak było, nawet, jeśli jest to prawda bolesna czy niewygodna. Nawet jeśli nie chcielibyśmy o tym słyszeć. Mamy obowiązek mówić prawdę zarówno o bohaterach, jak i o kolaborantach czy szmalcownikach – powiedział Michael Schudrich. – Trzeba o tym mówić jasno – zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Zwrócił uwagę, że kultywowanie pamięci jest także ważną lekcją dla młodego pokolenia.

W celu upamiętnienia powstania w getcie warszawskim o godz. 12.00 w stolicy rozlegnie się głos syren. Wyemitowany sygnał potrwa minutę.

Naczelny rabin Polski o godz. 12.10 pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odda hołd ofiarom Zagłady, odmawiając modlitwę za zmarłych – kadisz. Następnie, uwzględniając przepisy sanitarne związane z epidemią, a więc dystans i maseczki, cześć bohaterom oddadzą kolejno przedstawiciele różnych organizacji.

– W tym roku nie uda nam się wspólnie spotkać. Pamiętając o tych, którzy odeszli, nie możemy dziś ryzykować swoim zdrowiem i życiem. Życie jest bowiem wielkim darem, który trzeba szanować – wyjaśnił rabin Schudrich.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Naczelny rabin Polski: trzeba mówić prawdę o powstaniu w getcie warszawskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.