Naczelny Rabin Polski: wyzwaniem dla każdego jest poznać święta iskrę, którą ma w sobie każdy człowiek

Naczelny Rabin Polski: wyzwaniem dla każdego jest poznać święta iskrę, którą ma w sobie każdy człowiek
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
KAI / pk

Wyzwaniem dla każdego jest poznać święta iskrę, którą ma w sobie każdy człowiek. Jeżeli chce jej dotykać i ją rozumieć to muszę mieć otwarte oczy i szukać pokoju - mówił dziś naczelny rabin Polski Michael Schudrich w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W ramach obchodów Dnia Judaizmu odbyło się tam sympozjum "Pokój! Pokój dalekim i bliskim" z udziałem m. in. abp Grzegorza Rysia i rabinki Małgorzaty Kordowicz.

DEON.PL POLECARabin Schudrich nawiązując do tematu sympozjum zauważył, że "daleko i blisko" oznacza nie tylko odległość od Boga, ale można też ją rozumieć jako odległość między ludźmi. - Jest człowiek, który jest bardzo blisko mnie - wyznaje tę samą wiarę, ma te same poglądy. Ale jest też człowiek, który jest daleko - wyznaje inną wiarę, ma inne poglądy polityczne. Prorok Izajasz mówi do nas, że nieważne, czy człowiek jest bardzo podobny do mnie, czy bardzo ode mnie różny - pokój jest i dla tych, którzy są blisko i dla tych, którzy są daleko - powiedział. - Moją rolą jest szukać pokoju ze wszystkimi - tłumaczył.

Rabin zauważył, że pokój związany jest z wypowiadanymi słowami. - Ważne jest to, jak człowiek mówi. I co mówi. Droga do pokoju to całkowity zakaz kłamstwa, fałszu - zaznaczył. Jak dodał, o pokój nie jest łatwo. - To jest dar Boga, ale na niego się pracuje. Dar Boga może być pełny, miłosierny, łaskawy, ale na dar Boga trzeba też pracować - powiedział Michael Schudrich.

- Moją rolą nie jest sądzenie drugiego człowieka. Człowiek nie ma prawa sądzić innego człowieka, tylko Bóg ma do tego prawo. Naszym wyzwaniem w życiu jest poznać i dotykać świętą iskrę, która jest w każdym człowieku - podkreślił rabin.

Przypomniał też, że człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga. Przywołał postać św. Jana Pawła II i jego umiejętność rozmowy z każdym człowiekiem - królem, premierem, czy dzieckiem. - Wyzwaniem każdego jest poznać święta iskrę, którą ma w sobie każdy człowiek. Jeżeli chce jej dotykać i ją rozumieć to muszę mieć otwarte oczy i szukać pokoju - mówił.

Michael Schudrich podkreślił, że w szukaniu tej iskry bardzo pomocna jest empatia. - Kiedy staram się czuć ból i radość innego człowieka, nie oznacza, że zgadzam się z nim. Mogę być całkowicie od niego różny, ale kiedy z nim rozmawiam, rozumiem go i staram się czuć jego ból i radość, wtedy naprawdę zbliżam się do iskry świętej - zaznaczył. Jako przykład empatii przywołał postać ks. Adama Bonieckiego. - Szukać pokoju blisko i daleko - to szukać kontaktu z każdym człowiekiem, niezależnie jaką wyznaje wiarę i jakie ma poglądy oraz poznać i dotykać jego świętej iskry - podsumował naczelny rabin Polski.

17 stycznia obchodzony jest XXI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce pod hasłem: "Pokój! Pokój dalekim i bliskim!" (Iz 57,19). Centralne obchody odbywają się w tym roku w Warszawie. Ich organizatorem jest Komitet KEP ds. Dialogu z Judaizmem i Archidiecezja Warszawska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Naczelny Rabin Polski: wyzwaniem dla każdego jest poznać święta iskrę, którą ma w sobie każdy człowiek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.