Niezwykła ludzka pomoc w ramach Spiżarni Caritas. Przekazano ponad 7 tys. ton żywności

Niezwykła ludzka pomoc w ramach Spiżarni Caritas. Przekazano ponad 7 tys. ton żywności
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W ramach programu Spiżarnia Caritas w 2021 r. sprzedawcy przekazali ponad 7 tys. ton żywności o wartości ponad 88 mln zł. Dzięki temu cykliczne wsparcie żywnościowe w postaci paczek i posiłków uzyskało ponad 60 tys. osób - poinformowała Caritas Polska.

29 września obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Strat i Marnowania Żywności ustanowiony przez ONZ w 2019 r.

W komunikacie Caritas Polska zwraca uwagę, że "rocznie marnowanych jest na świecie 1,3 mld ton żywności zdatnej do spożycia, czyli jedna trzecia żywności wyprodukowanej, podczas gdy 868 mln ludzi cierpi głód". "Zmarnowana żywność pozwoliłaby nakarmić aż 2 mld osób. Gdybyśmy przekazali tylko połowę marnowanej żywności potrzebującym, zlikwidowalibyśmy problem głodu na świecie" - wskazuje kościelna organizacja.

Pomoc Caritas Polska

W celu przeciwdziałania marnowaniu żywności, razem z Caritas diecezjalnymi prowadzi ona ogólnopolski program Spiżarnia Caritas. Polega na odbieraniu i dystrybucji pełnowartościowych produktów żywnościowych wycofanych ze sprzedaży. "Głównie są to produkty chłodnicze z krótkim terminem przydatności do spożycia, w tym mięso, ryby i nabiał, pieczywo oraz warzywa i owoce. Wykorzystywana jest także żywność o przedłużonym terminie ważności, pochodząca z cyklicznych, ogólnopolskich zbiórek organizowanych w sklepach przez Caritas w ramach akcji ‘Tak! Pomagam’" - czytamy w komunikacie.

- Wolontariusze w ciągu doby odbierają żywność ze sklepów i hurtowni, z którymi Caritas nawiązała współpracę. Żywność jest sortowana, przepakowywana i rozdawana potrzebującym albo do jadłodajni, punktów wydawania żywności i ośrodków pomocy, gdzie zostaną ugotowane z nich posiłki - wyjaśnia koordynator programu Spiżarnia Caritas Magdalena Masiak.

Poinformowano, że "w minionym roku program Spiżarni Caritas realizowany był przez 45 Caritas diecezjalnych i organizacji pożytku publicznego, w których działało 1600 wolontariuszy". "Cykliczne wsparcie żywnościowe w postaci paczek i posiłków uzyskało ponad 60 tys. osób" - przekazała Caritas Polska.

Kto otrzymuje pomoc od Caritas?

Wśród beneficjentów byli seniorzy, osoby mieszkające samodzielnie, bezdomni i rodziny, których dochód miesięczny jest bardzo niski. "Program Spiżarnia Caritas w ubiegłym roku realizowany był w ok. 1350 sklepach oraz 18 hurtowniach i 22 magazynach różnych sieci. W 2021 roku sprzedawcy przekazali w sumie ponad 7 tys. ton żywności o wartości ponad 88 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Partnerami programu Spiżarni Caritas są sieci sklepów Jeronimo Martins (Biedronka), Carrefour, Kaufland, Aldi, Eurocash, Schiver i Rella (Bi1, Auchan), Netto, SPAR, Lidl oraz Selgros. Partnerzy realizują razem z Caritas kampanie edukacyjne i współpracują zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która została wprowadzona w lipcu 2019 roku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wilczyński

Biografia „Johnny’ego”. Księdza, który kochał ludzi

Kochany przez całą Polskę. Chętnie opowiadał o swoich mocnych doświadczeniach, walce z rakiem i założonym przez siebie hospicjum. Ale czy wiemy, jak inspirujące jest jego życie jako całość? Przyjęcie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niezwykła ludzka pomoc w ramach Spiżarni Caritas. Przekazano ponad 7 tys. ton żywności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.