Noc Konfesjonałów 3.0 - kolejne kościoły

Noc Konfesjonałów 3.0 - kolejne kościoły
(fot. nockonfesjonalow.pl)
KAI / psd

Noc Konfesjonałów 3.0 - akcja społeczna zwracająca uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy ma coraz większy zasięg. W ok. 80 kościołach całego kraju można przystąpić do spowiedzi nawet późną nocą. W niektórych świątyniach, w okresie Wielkiego Tygodnia, spowiednicy będą czuwać w konfesjonałach przez całą noc. Akcja organizowana trzeci rok z rzędu, systematycznie się rozwija.

"Noc Konfesjonałów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi i współczesnemu stylowi ich życia, w którym są bardzo zapracowani" - ocenił w rozmowie z KAI ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji. Jego zdaniem tym, co przyciąga ludzi do nocnych spowiedzi jest panująca wówczas cisza i spokój, dzięki czemu łatwiej o skupienie. O. Piotr Jordan Śliwiński, twórca Szkoły dla Spowiedników uważa, że inicjatywa trafia w zapotrzebowanie wiernych, którzy pracują coraz dłużej i dopiero wieczorem mogą skupić się na sprawach związanych z wiarą.

DEON.PL POLECAW tym roku, w pierwszych dniach działania portalu nockonfesjonalow.pl, zarejestrowało się kilkadziesiąt parafii z największych miast Polski oraz parafia z Manchesteru w Wielkiej Brytanii.

Do akcji może włączyć się każda parafia. Wystarczy spełnić dwa warunki: umożliwić spowiadanie się minimum do północy oraz zarejestrowanie się na portalu www.nockonfesjonalow.pl. Obecnie w akcji uczestniczą już 80 kościołów, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Płocku, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.

Całonocnym spowiedziom towarzyszą także medytacje i czuwania, rozważania Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali i rachunku sumienia. "Dla mnie fenomenem tej akcji jest i to, że kilkudziesięciu księży dobrowolnie siada w nocy do konfesjonałów i, rezygnując z odpoczynku, posługuje ludziom" - zwraca uwagę ks. Adamski.

Podobnie jak w minionych latach "apogeum" Nocy Konfesjonałów przypadnie na okres Triduum Paschalnego, a więc w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek oraz z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak w niektórych kościołach nocną akcję spowiedniczą zorganizowano już wcześniej, np. w Płocku odbyła się podczas ubiegłotygodniowych rekolekcji akademickich.

Tegoroczna Noc Konfesjonałów jest wspólną akcją ewangelizacyjną trzech diecezji: sosnowieckiej, archidiecezji lubelskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Akcja rozwija się bardzo dynamicznie. "Gdyby trzy lata temu ktoś mi powiedział, że w tym roku nocna spowiedź będzie organizowana w kilkudziesięciu kościołach, to bym nie uwierzył" - wyznaje ks. Adamski. Jak tłumaczy, głównym celem akcji było wyjście w przestrzeń publiczną z orędziem o sakramencie pokuty i pojednania. "To jest w dzisiejszych czasach trudne, ale się udało a akcja została dobrze przyjęta także przez media" - ocenia koordynator.

Akcję zapoczątkowała kampania w przestrzeni publicznej, m.in. bibloardy i słupy typu CITYLIGHT oraz przekaz na wielkim ekranie LED w okolicach największych centrów handlowych w Szczecinie. Dodatkowo w Sosnowcu, Lublinie i Szczecinie wybrane kościoły oznakowano banerami wielkoformatowymi Nocy Konfesjonałów.

Wielkanocna spowiedź propagowana jest także z wykorzystaniem narzędzi online: na portalu nockonfesjonalow.pl oraz profilach społecznościowych ww.facebook.com/nockonfesjonalow, youtube.com/nockonfesjonalow. Akcję propagują też banery w portalach diecezjalnych i parafialnych.

Fotokod zamieszczony w centralnej części strony internetowej Nocy Spowiedzi ma zainteresować młodych i pomóc im niejako odkodować spowiedź z użyciem smartfona lub telefonu komórkowego. Po skierowaniu telefonu komórkowego na plakat następuje łączenie ze stroną internetową zawierająca mapkę z lokalizacjami kościołów oraz rachunek sumienia opracowany na potrzeby akcji przez o. Jacka Prusaka - teologa, jezuitę.

Akcja organizowana jest już trzeci rok z rzędu w okresie Triduum Sacrum (Wielki Czwartek - Wielka Sobota). Na początku uczestniczyło w niej dziewięć kościołów Szczecina, w przestrzeni publicznej wspierana była kampanią radiową w Polskim Radiu Szczecin, ambientem w największym centrum halowym Galaxy oraz megabilboardem na budynku Katedry. Przed rokiem dodatkowo akcję wsparły kolejne kościoły z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, w centrum Szczecina pojawiły się 4 billboardy i dwa plakaty na wiatach przystankowych AMS na ulicach Szczecina pojawiły się 4 billboardy (EUROTRADE) i dwa plakaty na wiatach przystankowych (AMS) , w katedrze dodatkowo spowiedź można było odbyć w językach: angielskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim.

Tegoroczna edycja to blisko osiemdziesiąt kościołów z całej Polski oraz kościół z Manchesteru w Wielkiej Brytanii. Zapisy parafii trwają do Wielkiej Środy poprzez platformę online www.nockonfesjonalow.pl, gdzie można dodać parafię oraz w katalogu kościołów odnaleźć najbliższy kościół współtworzący Noc konfesjonałów.

W tym roku w ramach akcji powstała aplikacja mobilna na smartfony dla użytkowników najpopularniejszej platformy Android. Aplikację można już pobierać za darmo za pośrednictwem sklepu Google Play. Aplikacja to zbiór modlitw i porad pomocnych w przygotowaniu do spowiedzi. Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie uzyskujemy możliwość w dowolnym momencie na analizę rachunku sumienia czy odmówienie modlitw zadanych jako pokutę w sakramencie spowiedzi. Rachunek sumienia opracowany na tegoroczną Noc Konfesjonałów przez jezuitę, ojca Jacka Prusaka jest aktualnym zbiorem pytań pomagających w przygotowaniu do spowiedzi. Ponadto w aplikacji uzyskujemy dostęp do katalogu kościołów współtworzących tegoroczną Noc Konfesjonałów, apteczkę duchową dla kobiet i mężczyzn opracowaną przez ks. Piotra Pawlukiewicza. W pierwszej dobie po publikacji, aplikacja została pobrana blisko 300 razy. Obecnie przygotowywana jest wersja na Iphon-y firmy Apple.

Akcję zapoczątkowała kampania w przestrzenni publicznej. Twórcy tegorocznej kreacji za cel postawili sobie: zaistnienie w przestrzenni publicznej oraz przełamywanie stereotypowego postrzegania wspólnoty Kościoła. Jej centralną część wypełnia popularny format QR inaczej nazywany "fotokod", swoisty język smartfonów, który ułatwia dotarcie do portalu www.nockonfesjonalow.pl oraz zainstalowanie aplikacji na smartfonie. Kreację można spotkać m.in. na czterech bilboardach w centrum Szczecina, trzech słupach podświetlanych STORER zlokalizowanych przy największych galeriach handlowych Szczecina, megabillboard na budynku Bazyliki Archikatedralnej.

W Niedzielę Palmową i w Wielki Poniedziałek odbył się ambient polegający na dystrybucji przez studentów, rachunków sumienia w formie poręcznej miniksiążeczki formatu karty kredytowej. Na ten rok wyprodukowano dwanaście tysięcy rachunków sumienia o. Prusaka.

Dodatkowo Noc Konfesjonałów wpierana jest poprzez działania online: portal nockonfesjonalow.pl (ponad 5,5 tys. unikalnych odwiedzin w ostatnich 2 tygodniach), profil na facebooku (ponad 460 "Lubię to"), Youtube oraz poprzez banery promocyjne w portalach diecezji.

Noc konfesjonałów jest akcją społeczną niekomercyjną.

Strona akcji: nockonfesjonalow.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Noc Konfesjonałów 3.0 - kolejne kościoły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.