Nowojorscy katolicy stracą 14 szkół. Powodem zmiany demograficzne i pandemia

Nowojorscy katolicy stracą 14 szkół. Powodem zmiany demograficzne i pandemia
fot. Depositphotos
PAP / pk

Archidiecezja Nowego Jorku ogłosiła zamknięcie od jesieni łącznie 14 szkół, przy czym z czterech zostaną utworzone dwie placówki. Dotknie to głównie dzielnice Manhattan i Bronx. Jako przyczynę władze kościelne podają zmiany demograficzne i pandemię Covid 19.

Inspektor szkół katolickich Michael J. Deegan zaznaczył, że jest to smutny czas dla wielu rodzin. Jak dodał, opłakuje on stratę każdej szkoły.

- Musimy sprawić, aby wielka tradycja edukacji katolickiej w Nowym Jorku była utrzymana. Pomożemy wszystkim uczniom, którzy chcą kontynuować edukację katolicką, aby znaleźli miejsce w innej doskonałej szkole - zapowiadał Deegan.

Według Archidiecezji Nowy Jork powodem redukcji są zmiany demograficzne. Uszczuplenie zapisów do szkół spotęgowała jeszcze pandemia.

Z nowojorskiego krajobrazu zniknie najwięcej, osiem, szkół katolickich na Bronksie i pięć na Manhattanie. Jedna zostanie zamknięta w dzielnicy Staten Island.

- To nigdy nie jest dobry dzień, kiedy ogłaszamy zamknięcie którejś z naszych ukochanych szkół, ale celem jest zawsze wzmocnienie pozostałych instytucji i zachowanie edukacji katolickiej w Nowym Jorku na kolejne dekady - uzasadniał cytowany przez NBC kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku.

Mówił o wysiłkach w celu zminimalizowania wpływu zamknięcia szkół na rodziny. Zapewniał o dostarczeniu wskazówek edukacyjnych i wsparcia duszpasterskiego, aby wszystkie dzieci zostały ciepło przyjęte w pobliskich szkołach katolickich.

Archidiecezja podała, że do jej 170 szkół katolickich uczęszcza prawie 53 tys. dzieci, od przedszkola do 12 klasy. Są skupione w dzielnicach Manhattan, Bronx i Staten Island oraz hrabstwach Westchester, Putnam, Rockland, Ulster, Orange i Dutchess.

Na razie nie jest znany los szkół w Diecezji Brooklyn. Obejmuje ona katolików nowojorskich dzielnic Brooklyn i Queens, gdzie wciąż mieszka wielu Polaków.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Skomentuj artykuł

Nowojorscy katolicy stracą 14 szkół. Powodem zmiany demograficzne i pandemia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.