Nowy patriarcha Kościoła w Syrii

Nowy patriarcha Kościoła w Syrii
(fot. Melkite Council)
asianews.it / kk

Biskup Youssef Absi został wybrany nowym patriarchą Kościoła melchickiego.

Wybory miały miejsce podczas nadzwyczajnego Synodu w Libanie, który został zwołany po rezygnacji patriarchy Grzegorza III Lahama.

Na początku maja papież Franciszek przyjął rezygnację patriarchy Antiochii. Hierarcha był jednym z najważniejszych przedstawicieli Kościoła w Syrii. Pełnił swą funkcję przez siedemnaście lat.

List Ojca Świętego do patriarchy-emeryta oraz wszystkich biskupów melchickich wyjaśnia, że ​​Grzegorz III złożył rezygnację podczas specjalnej audiencji u Ojca Świętego w lutym. W liście Franciszek podziękował 83-letniemu patriarsze: "gorliwemu słudze Ludu Bożego, za hojną służbę Kościołowi i za utrzymywanie uwagi społeczności międzynarodowej na tragedii, jaką przeżywa Syria".

Kościół melchicki to jeden z katolickich Kościołów wschodnich, działający pierwotnie na terenie starożytnych patriarchatów Antiochii, Jerozolimy i Aleksandrii, a obecnie również wśród diaspory wiernych w Europie i w obu Amerykach. Kościół wywodzi się z prawosławnej Cerkwi istniejącej na obszarze wymienionych patriarchatów. Językiem obrzędów kościelnych jest język przeważającej większości wiernych - arabski.

Nowy patriarcha urodził się w Damaszku 20 czerwca 1946 roku. Święcenia przyjął 6 maja 1973 roku, a do 2007 roku służył jako głowa syryjskiej wspólnoty Greckiego Melchickiego Kościoła Katolickiego. Osobiście doświadczył okrucieństw wojny w Syrii.

Patriarcha Absi aktywnie pomaga Caritas Syria. Odpowiadał za przeprowadzenie ponad 40 projektów pomocy humanitarnej w Damaszku, Aleppo i Al-Hasace.

Melchicki duchowny ma wiele talentów. Skomponował m.in. pieśń "Kama Yachtaqu", zawartą na płycie siostry Marie Keyrouz, noszącej tytuł "Cantiques de L’Orient".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy patriarcha Kościoła w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.