O. Żak: nie można mówić, że Jan Paweł II tuszował przypadki pedofilii wśród księży

O. Żak: nie można mówić, że Jan Paweł II tuszował przypadki pedofilii wśród księży
(fot. public domain // episkopat.pl)
1 rok temu
PAP / pch

Nie można powiedzieć w sposób odpowiedzialny, że Jan Paweł II przymykał oczy albo tuszował przypadki molestowania małoletnich przez duchownych. Na pewno nie należał do partii blokujących czy tuszujących - powiedział koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak.

W czwartek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przedstawiono opracowanie dotyczące wykorzystywania małoletnich przez duchownych w Polsce. Został on opracowany na podstawie ankiet.
O. Adam Żak został zapytany o doniesienia medialne, jakoby papież Jan Paweł II miał tuszować sprawę oskarżonego o pedofilię, nieżyjącego już założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa księdza Marciala Maciela Degollado z Meksyku.
Przypomniał, że to na polecenie Jana Pawła II abp Charles Scicluna, który był wówczas promotorem sprawiedliwości, pojechał z współpracownikiem do Stanów Zjednoczonych i do Meksyku, żeby spotkać się z osobami, które poinformowały Stolicę Apostolską o tej sprawie. "To było z polecenia i za zgodą Jana Pawła II" - zastrzegł o. Żak.
Podkreślił, że wyjechali oni w grudniu 2004 r. i tam na miejscu zastała ich wiadomość, że Jan Paweł II zmarł. "Wtedy zapytali, czy mają zostać i czekać na nowego papieża i dyspozycję. Otrzymali odpowiedź od sekretarza kongregacji, że mają nie wracać, tylko zakończyć swoje działanie. I dlatego Benedykt XVI mógł w pierwszych miesiącach, praktycznie w pierwszym roku swojego pontyfikatu, ogłosić wyrok. Dlatego, że sprawy zostały przez Jana Pawła II zadecydowane, że idziemy w kierunku wyjaśniania" - zaznaczył o. Żak.
Jezuita odniósł się do anegdoty, którą papież Franciszek opowiedział podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Abu Zabi do Rzymu na początku 2019 r. Jak zastrzegł, anegdota została źle przetłumaczona z języka włoskiego. "Papież powiedział, że Jan Paweł II (...) polecił zwołać spotkanie, czyli nie jest powiedziane, czy Jan Paweł II na nim był, czy nie" - mówił jezuita.
Dodał, że Franciszek doprecyzował, że nie chodziło o sprawę Degollado, tylko o jakieś zgromadzenie żeńskie, w którym pojawił się problem molestowania zakonnic.
"Nie można powiedzieć w sposób odpowiedzialny, że Jan Paweł II przymykał oczy albo tuszował (przypadki molestowania małoletnich - PAP)" - zastrzegł. Podkreślił, że na pewno nie należał do "partii blokujących czy tuszujących".
I dodał: "Interweniował w sposób bardzo skuteczny, do tego stopnia, że mamy dzisiaj zasadnicze normy, to są podstawowe normy - papież Benedykt XVI je nowelizował i zapowiedziano na tym szczycie, że Franciszek je będzie też nowelizował w jakiś aspektach. Ale zasadniczy zrąb tych norm to jest to, co Jan Paweł II dał Kościołowi" - mówił o. Żak.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa
16,14 zł
26,90 zł

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

O. Żak: nie można mówić, że Jan Paweł II tuszował przypadki pedofilii wśród księży
Komentarze (2)
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
15 marca 2019, 09:10
W Polsce przykładem jest nierozwiązana do dziś bulwersująca sprawa abp. Paetza. W Stanach kard. Bernard Law, arcybiskup Bostonu ukrywał siatkę ponad 90 księży-pedofilów. Chociaż 13 grudnia 2002 roku JPII przyjął jego rezygnację to w maju 2004 roku Bernard Law został mianowanyprzez JPII archiprezbiterem patriarchalnej Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Funkcję tę pełnił do przejścia na emeryturę w listopadzie 2011 roku. Dalszy drastyczny przykład to Marciel Macial, założyciel Legionu Chrystusa: [url]https://www.youtube.com/watch?v=HizJ4XVRWAU[/url]
15 marca 2019, 12:00
Tyle że sprawa abp. Paetza nie ma nic wspólnego z pedofilią.

Skomentuj artykuł

O. Żak: nie można mówić, że Jan Paweł II tuszował przypadki pedofilii wśród księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.