Papieski wysłannik ma pomóc w rozwiązaniu poważnego konfliktu. To wyjątkowa decyzja Franciszka

Papieski wysłannik ma pomóc w rozwiązaniu poważnego konfliktu. To wyjątkowa decyzja Franciszka
(fot. Universidad Santo Tomás / youtube.com)
KAI / pk

Ojciec Święty postanowił wysłać do Demokratycznej Republiki Konga w celu realizacji spraw nuncjatury apostolskiej w Kinszasie dotychczasowego przedstawiciela papieskiego w Kolumbii, abp Ettore Balestrero - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Decyzja Ojca Świętego ma charakter wyjątkowy i zapewne związana jest z napięciami między Kościołem a władzami kraju. 23 lutego b.r. miał miejsce ogłoszony przez papieża Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju. W tym kontekście Franciszek apelował szczególnie o modlitwę za Demokratyczną Republikę Konga (DRK) oraz Sudan Południowy.

Według danych ONZ z 2017 roku w prawie 79 milionowej DRK przemoc na tle etnicznym oraz starcia między regularną armią a partyzantami i zbrojnymi ugrupowaniami, szczególnie w prowincjach Tanganyika i Kivu na wschodzie kraju doprowadziły do wypędzenia ze stron rodzinnych co najmniej 1,3 mln. mieszkańców, wśród których jest ponad 800 tys. dzieci.

W mediach pojawia się wiele inspirowanych przez rząd kłamliwych i niesłusznych informacji na temat Kościoła i jego biskupów. Władze posuwają się do profanacji miejsc kultu a także innych aktów przemocy.

Kim jest wysłannik Franciszka?

Abp Ettore Balestrero jest bardzo doświadczonym dyplomatą papieskim. Urodził się 21 grudnia 1966 w Genui, a święcenia kapłańskie przyjął 18 września 1993 jako kapłan diecezji rzymskiej. W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pozostaje od 1 lipca 1996. Pracował w nuncjaturach w Korei Południowej oraz w Holandii, a od 17 sierpnia 2009 do 2013 roku był podsekretarzem w Sekcji II Sekretariatu Stanu (ds. Relacji z Państwami). 22 lutego 2013 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Kolumbii, przydzielając jednocześnie stolicę tytularną Victoriana. Sakrę przyjął z rąk ówczesnego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone SDB. We wrześniu 2017 roku gościł odwiedzającego Kolumbię Papieża Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieski wysłannik ma pomóc w rozwiązaniu poważnego konfliktu. To wyjątkowa decyzja Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.