Papież do przedsiębiorców: młodzi stwarzają niekiedy problemy, ale mają nosa, przeczuwają, którędy wiedzie droga

Papież do przedsiębiorców: młodzi stwarzają niekiedy problemy, ale mają nosa, przeczuwają, którędy wiedzie droga
fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI BT
KAI / pk

Papież przyjął na audiencji uczestników kongresu Międzynarodowej Unii Chrześcijańskich Przedsiębiorców. Franciszek zachęcał ich, aby włączyli się w proces, który doprowadzi do wypracowania nowego modelu gospodarki.

Franciszek zaapelował do uczestników kongresu, aby podjęli współpracę z młodymi ekonomistami i przedsiębiorcami, którzy u ubiegłym miesiącu spotkali się w Asyżu na forum pod hasłem "Ekonomia Franciszka". "To prawda, że młodzi stwarzają niekiedy problemy - powiedział - ale oni mają nosa, przeczuwają, którędy wiedzie droga". Papież podkreślił, że ich inicjatywa to dobra nowina dla współczesnego świata. Dążą oni bowiem do wypracowania nowego systemu gospodarczego, który poprawi warunki życia wszystkich ludzi oraz będzie przyjazny dla środowiska.

Świat pilnie potrzebuje innej gospodarki

- Nie ma wątpliwości, że nasz świat pilnie potrzebuje innej gospodarki, takiej, która tworzy życie, a nie zabija, włącza, a nie wyklucza, humanizuje, a nie odczłowiecza, troszczy się o stworzenie, a nie je rabuje. Prowadząc refleksję nad nową gospodarką, ale przede wszystkim przystępując do jej realizacji, należy pamiętać, że działalność gospodarcza musi mieć za przedmiot wszystkich ludzi i wszystkie narody. Każdy ma prawo do udziału w życiu gospodarczym i obowiązek przyczyniania się do niego na miarę swych możliwości, do rozwoju swego kraju i całej rodziny ludzkiej: jest to obowiązek solidarności i sprawiedliwości, ale także najlepszy sposób na postęp całej ludzkości. Dlatego każda «nowa gospodarka dla dobra wspólnego» musi mieć charakter inkluzywny. Zbyt często mówi się, że nie wolno nikogo zostawiać w tyle, a zarazem nie podejmuje się starań i wysiłków, by te słowa wprowadzić w czyn. W encyklice «Populorum progressio» św. Paweł VI napisał: "Rozwój nie sprowadza się do samego wzrostu gospodarczego. Aby rozwój był autentyczny, musi być integralny, czyli ukierunkowany na promocję każdego człowieka i całego człowieka" - zacytował Franciszek.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież do przedsiębiorców: młodzi stwarzają niekiedy problemy, ale mają nosa, przeczuwają, którędy wiedzie droga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.