Papież dziękował Ukrainie za choinkę

Papież dziękował Ukrainie za choinkę
(fot. Grzegorz Gałązka)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Od dzisiejszego wieczoru płoną lampy na stojącym w centrum placu św. Piotra 30-metrowym świerku, przywiezionym tym razem z Zakarpacia na Ukrainie. Przed rozpoczętą po południu ceremonią zapalenia świateł Papież przyjął w Sali Klementyńskiej 500-osobową delegację z tego kraju.

W jej skład wchodzili m.in. arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, metropolita lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki i greckokatolicki biskup Milan Šašik z diecezji mukaczewskiej, z terenu której pochodzi to drzewko, a także prawosławny arcybiskup Połtawy i przedstawiciele władz, w tym wicepremier Borys Kolesnikow.

Benedykt XVI wskazał, że choinka to symbol Narodzenia Pańskiego, przypominający swymi wiecznie zielonymi gałązkami o trwaniu życia. Stanowi zarazem znak religijności ludowej i chrześcijańskich korzeni ukraińskiej kultury.

- Życzę, by te korzenie umacniały coraz bardziej waszą jedność narodową, sprzyjając szerzeniu autentycznych wartości przez wszystkich podzielanych. W ciągu wieków wasz kraj był skrzyżowaniem różnych kultur, miejscem spotkania bogactw duchowych Wschodu i Zachodu. Oby, trzymając się wytrwale wartości związanych z wiarą, nadal odpowiadał na to szczególne powołanie. Drzewko i żłóbek są elementami tej typowej atmosfery Bożego Narodzenia, która należy do duchowego dziedzictwa naszych wspólnot. Tę religijną, rodzinną atmosferę musimy zachować również w dzisiejszych społeczeństwach, gdzie nieraz zdają się przeważać konsumpcjonizm i pogoń za dobrami materialnymi. Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie, a jego symbole są ważnym odniesieniem do wielkiej tajemnicy Wcielenia i Narodzenia Jezusa, które liturgia stale przypomina - powiedział Benedykt XVI.

 

Ukraińska choinka stanęła przy będącym jeszcze w budowie żłóbku na placu św. Piotra, już 30. z kolei, odkąd Jan Paweł II wprowadził tu ten zwyczaj w 1982 r. Jak informuje komunikat wydany przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego, maryjność tego Papieża z pamięcią o jego niedawnej beatyfikacji była inspiracją dla tegorocznej szopki na placu przed bazyliką. Jak przypomniano, swym herbem przedstawiającym symbolicznie Maryję pod krzyżem Jan Paweł II wskazał na Odkupienie jako centralną tajemnicę chrześcijaństwa. Obok tradycyjnych scen Bożego Narodzenia będą tym razem widoczne elementy architektoniczne, w tym świątynia. Ma ona przypominać wygłoszoną w niej zapowiedź starca Symeona, że duszę Maryi przeniknie miecz bólu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież dziękował Ukrainie za choinkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.