Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa
Papież braterstwo (Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
KAI/dm

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje papież Franciszek w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

- Braterstwo będzie bardziej wiarygodne, jeśli także w Kościele zaczniemy odczuwać, że jesteśmy »wszyscy braćmi« i przeżywać nasze poszczególne posługi jako służbę Ewangelii i budowaniu królestwa Bożego oraz trosce o wspólny dom - przekonuje papież.

Franciszek zaznacza, że „Sercem Ewangelii jest głoszenie królestwa Bożego, które jest osobą Jezusa-Emmanuela, Boga z nami. W Nim bowiem Bóg definitywnie objawia swój plan miłości względem rodzaju ludzkiego, ustanawiając swoje panowanie nad stworzeniami i wprowadzając w ludzką historię ziarno boskiego życia, które przemienia ją od wewnątrz”.

Papież wyjaśnia, jak bardzo pojęcie braterstwa jest zakorzenione w królestwie Bożym. - Królestwo Boże nie może być utożsamiane ani mylone z jakimkolwiek przejawem doczesnym czy politycznym - zaznacza.

- Nie należy go jednak utożsamiać z rzeczywistością czysto wewnętrzną, osobistą i duchową, ani też z obietnicą dotyczącą jedynie życia przyszłego. Wiara chrześcijańska »żyje« z tym fascynującym paradoksem, jak mówi jezuicki teolog Henri de Lubac - przypomina Franciszek. Królestwo Boże, dodaje, jest tu i teraz, pozostając jednocześnie obietnicą i wołaniem stworzenia o jego pełne wyzwolenie.

Zdaniem papieża chrześcijanie są powołani, by przyczyniać się do zaszczepiania królestwa Bożego na ziemi; jest to społeczny aspekt wiary chrześcijańskiej, „o którym nigdy nie możemy zapomnieć”. - Każdy z nas może wnieść swój wkład w dzieło królestwa Bożego w świecie, otwierając przestrzenie zbawienia i wyzwolenia, siejąc nadzieję, rzucając wyzwanie logice zabijającego dusze egoizmu poprzez ewangeliczne braterstwo oraz pracując nad okazywaniem czułości i solidarności wobec bliźnich, zwłaszcza najuboższych - wskazuje Ojciec Święty.

Papież stwierdza, że królestwo Boże objawi się w naszym świecie na tyle, na ile społeczeństwo będzie wypełnione „braterstwem, sprawiedliwością, pokojem i godnością dla wszystkich”.- W tym sensie, troska o Matkę Ziemię i wysiłki na rzecz budowania społeczeństwa solidarności, w którym »wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami«, nie mieszczą się poza obszarem wiary, ale są jej konkretnym przejawem - dodaje Franciszek.

Ojciec Święty zaznacza, że nauczanie społeczne Kościoła jest głęboko zakorzenione w teologii - „miłości Boga do ludzkości i Jego projektu miłości i braterstwa”. Stwierdza, że braterstwo jest jednym ze „znaków czasu, które ukazał Sobór Watykański II”, a których świat bardzo potrzebuje. Podkreśla, że encyklika „Fratelli tutti”, stawia sobie za cel naświetlenie wyzwań współczesnego świata odwołując się do Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”.

- Dziś, gdy idziemy naprzód drogą wytyczoną przez ojców Soboru, zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy nie tylko Kościoła we współczesnym świecie i w dialogu z nim, ale przede wszystkim Kościoła, który służyłby ludzkości, troszczył się o stworzenie, głosił i urzeczywistniał nowe powszechne braterstwo, w którym relacje międzyludzkie są uzdrowione z egoizmu i przemocy, a opierają się na wzajemnej miłości, akceptacji i solidarności - podsumowuje papież.

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.