Papież Franciszek: Nie pozwólmy, by Słowo Boże padło w pustkę

Papież Franciszek: Nie pozwólmy, by Słowo Boże padło w pustkę
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / tk

O konieczności czytania z wiarą Słowa Bożego mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie poruszył kwestię natchnienia Pisma Świętego oraz roli Kościoła w jego interpretacji. Kontynuując rozważania o Duchu Świętym prowadzącym Kościół ku Chrystusowi Franciszek zaznaczył, że Pismo Święte dzięki działaniu Ducha Świętego jest świadectwem natchnionym przez Boga i wiarygodnym.

Papież podkreślił, że Boże natchnienie Pisma Świętego należy do treści naszej wiary. Duch Święty je wyjaśnia i czyni wiecznie żywym i skutecznym, „kontynuuje w Kościele działanie Zmartwychwstałego, który po Passze «otworzył umysły uczniów na zrozumienie Pism» (por. Łk 24, 45)” – stwierdził papież. Dodał, że pod wpływem światła Ducha Świętego słowa Pisma Świętego stają się jasne, żywe, skuteczne „zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4, 12).

Franciszek zaznaczył, iż „Kościół, Oblubienica Chrystusa, jest uprawnionym interpretatorem tekstu natchnionego, pośrednikiem jego autentycznego głoszenia. Ponieważ Kościół jest obdarzony Duchem Świętym, jest on «filarem i podporą prawdy« (1 Tm 3,15). Jego zadaniem jest pomaganie wiernym i osobom poszukującym prawdy we właściwej interpretacji tekstów biblijnych” - wskazał papież.

DEON.PL POLECA

Zachęcił także do praktykowania lectio divina, osobistej, medytacyjnej lektury fragmentu Pisma Świętego. Zaznaczył, iż ze swej natury jest ono także czytaniem wspólnotowym, które odbywa się w liturgii, a zwłaszcza podczas Mszy Świętej. Podkreślił, że homilia musi pomóc przenieść Słowo Boże z księgi do życia. Dodał, iż wśród wielu słów Bożych, które słyszymy każdego dnia zawsze jest jedno przeznaczone specjalnie dla nas. - Przyjęte w sercu, może oświetlić nasz dzień i ożywić naszą modlitwę. Chodzi tylko o to, by nie pozwolić, by padło ono w pustkę! – zachęcił Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że Pismo Święte ma również podstawową nutę, która towarzyszy mu od początku do końca, a tą nutą jest miłość Boga przemawiającego do ludzi jak do przyjaciół i przestającego z nimi, aby zaprosić i przyjąć ich do wspólnoty ze sobą”. - Niech Duch Święty, który natchnął Pismo Święte, a teraz z niego tchnie, pomoże nam pojąć tę miłość Boga w konkretnych sytuacjach naszego życia – życzył Franciszek na zakończenie swej katechezy.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło

Publikacja jest zapisem lekko przeredagowanych homilii, które ks. Krzysztof Porosło głosił w 2020 i 2021 roku na mszach roratnich w ramach działań Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie. Książka może służyć wszystkim, którzy przez medytację...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: Nie pozwólmy, by Słowo Boże padło w pustkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.