Papież weźmie udział w szczycie G7. Będzie mówił o sztucznej inteligencji

Papież weźmie udział w szczycie G7. Będzie mówił o sztucznej inteligencji
Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
KAI / tk

Papież Franciszek poleci w piątek na spotkanie grupy G7 w Apulii. Według Watykanu oczekuje się, że przybędzie na miejsce konferencji Borgo Egnazia około godz. 13:00. Papież ma wygłosić przemówienie na temat sztucznej inteligencji (AI).

Oczekuje się również dwustronnych spotkań z szefami państw i rządów, w tym spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Papież ma wrócić do Watykanu około godziny 20:30.

DEON.PL POLECA

Stolica Apostolska nie jest członkiem państw G7. Jej udział w szczycie wynika z inicjatywy szefowej włoskiego rządu Giorgii Meloni. Obecnie przewodniczy ona grupie siedmiu wiodących demokratycznych krajów uprzemysłowionych. Papież będzie obecny w ramach sesji informacyjnej, w której mogą uczestniczyć również państwa spoza G7.

Meloni niespodziewanie ogłosiła pod koniec kwietnia, że Franciszek będzie pierwszym papieżem, który weźmie udział w spotkaniu G7. Powiedziała wówczas, że chce, aby propozycje Watykanu dotyczące "etyki algorytmów" zostały omówione podczas szczytu. Jest przekonana, że obecność papieża może wnieść decydujący wkład w znalezienie etycznych i kulturowych ram dla wykorzystania sztucznej inteligencji.

Nowa technologia rodzi szereg pytań moralnych i etycznych w różnych obszarach. Papież i Watykan od lat zwracają na to uwagę. Franciszek zaproponował już międzynarodowy traktat regulujący rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji.

W 2020 r. Papieska Akademia Życia opublikowała "Rzymskie wezwanie do etyki AI", dokument dotyczący przestrzegania zasad etycznych w korzystaniu z AI. Sygnatariusze zobowiązują się do przestrzegania zasad takich jak przejrzystość, integracja, odpowiedzialność, bezstronność i ochrona danych.

Szczyt G7 odbędzie się w dniach 13-15 czerwca w Borgo Egnazia w Apulii. Grupa, która powstała w 1975 roku, składa się z Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Papież weźmie udział w szczycie G7. Będzie mówił o sztucznej inteligencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.