Papież modlił się za kobiety w czasie pandemii i najbardziej dotknięte nią kraje

Papież modlił się za kobiety w czasie pandemii i najbardziej dotknięte nią kraje
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT)
PAP / KAI / kk

Papież Franciszek wyraził w poniedziałek uznanie dla kobiet, które otaczają opieką innych podczas pandemii koronawirusa. Zwracając się do wiernych z Watykanu zapewnił o swej modlitwie za kraje dotknięte obecnym kryzysem, w tym Włochy , USA, Hiszpanię i Francję.

Franciszek zwrócił się w południe za pośrednictwem watykańskich mediów do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim, gdzie samotnie odmówił modlitwę maryjną Regina coeli.

To kolejna taka transmisja w tygodniach pandemii, gdy papież nie spotyka się z wiernymi, a plac Świętego Piotra i bazylika są zamknięte.

Nawiązał do tego, że to kobiety ogłosiły uczniom Jezusa nowinę o jego zmartwychwstaniu.

Następnie dodał: "Dzisiaj chciałbym wspomnieć z wami to, jak dużo czyni wiele kobiet, także w tym czasie kryzysu zdrowotnego, by otoczyć opieką innych: lekarki, pielęgniarki, funkcjonariuszki sił porządkowych i służb więziennych, pracownice sklepów z artykułami pierwszej potrzeby".

Franciszek mówił też o matkach, siostrach, babciach które są "zamknięte w domu z całymi rodzinami, z dziećmi, ludźmi starszymi, niepełnosprawnymi".

"Niekiedy narażone są na ryzyko przemocy z powodu współżycia, którego zbyt duży ciężar ponoszą. Módlmy się za nie, aby Pan dał im siłę i aby nasze wspólnoty mogły wspierać je razem z ich rodzinami" - wezwał papież.

"Niech Bóg da nam odwagę kobiet, by iść zawsze naprzód" - dodał.

Franciszek powiedział też: "Chciałbym tego dnia wspomnieć z bliskością i uczuciem wszystkie kraje dotknięte koronawirusem, niektóre z wielką liczbą zakażonych i zmarłych, zwłaszcza Włochy, USA, Hiszpanię, Francję, lista jest długa".

"Modlę się za wszystkie. Nie zapominajcie, że papież modli się za was, że jest blisko" - zaznaczył.

Ponawiając świąteczne życzenia wezwał: "Pozostańmy zjednoczeni w modlitwie i zaangażowaniu na rzecz tego, by pomagać sobie nawzajem jak bracia".

Następnie po kilku minutach Franciszek stanął w oknie Pałacu Apostolskiego, z którego zawsze zwraca się do wiernych; przyglądał się pustemu, zamkniętemu placowi Świętego Piotra i zrobił znak krzyża.

Poniedziałkowa modlitwa zakończyła uroczystości tegorocznej Wielkanocy, która przeszła do historii jako nie mająca precedensu. Wszystkie uroczystości odbyły się bez udziału wiernych, a program i przebieg kilku został zmieniony w istotny sposób.

Oto polski tekst rozważań papieskich:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dziś, w „Poniedziałek Anioła” rozbrzmiewa radosne obwieszczenie zmartwychwstania Chrystusa. Fragment Ewangelii (por. Mt 28, 8-15) mówi nam, że przestraszone kobiety pośpiesznie oddaliły się od grobu Jezusa, który zastały pusty. Ale w drodze objawił się im sam Jezus, mówiąc: „Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą” (w. 10). Tymi słowami Zmartwychwstały powierza kobietom nakaz misyjny w odniesieniu do apostołów. Istotnie dały one godny podziwu wzór wierności, poświęcenia i miłości względem Chrystusa w czasie Jego życia publicznego, jak również w czasie Jego Męki. Teraz nagrodził On je szczególnym gestem uwagi i upodobania. Kobiety zawsze na początku: Maryja na początku, kobiety na początku.

Najpierw kobiety, potem uczniowie, a zwłaszcza Piotr, stwierdzili rzeczywistość zmartwychwstania. Jezus wielokrotnie zapowiadał im, że po męce i krzyżu zmartwychwstanie, ale uczniowie nie rozumieli, ponieważ nie byli jeszcze gotowi. Ich wiara musiała dokonać skoku jakościowego, który mógł sprawić jedynie Duch Święty, dar Zmartwychwstałego.

Na początku Księgi Dziejów Apostolskich słyszymy, jak Piotr mówi otwarcie, odważnie: „Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami” (Dz 2, 32), jakby mówiąc: w pełni za tym stoję, za Niego daję życie. I rzeczywiście później odda za Niego życie. Od tej chwili wieść, że Chrystus zmartwychwstał, rozchodzi się wszędzie i dociera do każdego zakątka ziemi, stając się przesłaniem nadziei dla wszystkich. Zmartwychwstanie Jezusa mówi nam, że ostatnie słowo należy nie do śmierci, lecz do życia. Wskrzeszając Jednorodzonego Syna, Bóg Ojciec w pełni objawił swoją miłość i miłosierdzie dla ludzkości wszystkich czasów.

Jeśli Chrystus zmartwychwstał, można z ufnością patrzeć na każde, nawet najtrudniejsze wydarzenia naszego życia, nawet te pełne udręki i niepewności. Oto orędzie paschalne, do którego głoszenia jesteśmy wezwani słowem, a przede wszystkim świadectwem życia. Niech ta wieść rozbrzmiewa w naszych domach i w naszych sercach: „Zmartwychwstał Chrystus, Pan mój i nadzieja!” (Sekwencja wielkanocna). Niech ta pewność umacnia wiarę każdego ochrzczonego i dodaje otuchy zwłaszcza tym, którzy stoją w obliczu szczególnego cierpienia i trudności.

Niech Maryja Panna, będąca milczącym świadkiem śmierci i zmartwychwstania swego Syna Jezusa, pomoże nam mocno uwierzyć w tę tajemnicę zbawienia, która przyjęta z wiarą może zmienić nasze życie. Są to życzenia wielkanocne, które ponawiam dla wszystkich. Powierzam je Tobie, nasza Matko, którą teraz przyzywamy modlitwą „Królowo niebios”.

* * *

Po modlitwie Regina Caeli Franciszek wyraził uznanie dla roli kobiet w okresie walki z pandemią koronawirusa i zapewnił o swej modlitwie za kraje szczególnie nią dotknięte. Następnie papież podszedł do okna i pobłogosławił pusty plac św. Piotra.

Oto polski tekst wypowiedzi papieskiej:

Słyszeliśmy, że kobiety zaniosły uczniom wieść o zmartwychwstaniu Jezusa. Dzisiaj chciałbym wraz z wami przypomnieć, jak wiele czynią liczne kobiety, także w obecnym okresie kryzysu zdrowia publicznego, by zatroszczyć się o innych: kobiety-lekarze, pielęgniarki, funkcjonariuszki sił porządkowych i służb więziennych, zatrudnione w sklepach z dobrami pierwszej potrzeby ... oraz wiele matek i sióstr, zamkniętych w domu z całą rodziną, z dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Niekiedy grozi im przemoc, z powodu życia wspólnego niosącego ze sobą nazbyt duży ciężar. Módlmy się za nie, by Pan dał im siłę a nasze wspólnoty potrafiły je wspierać wraz z ich rodzinami. Niech Pan da nam męstwo kobiet, by stale iść naprzód.

W tym tygodniu oktawy wielkanocnej pragnę wspomnieć z bliskością i miłością wszystkie kraje boleśnie odczuwające następstwa pandemii koronawirusa, w tym niektóre z wielką liczą zarażonych i zmarłych, szczególnie Wochy, Hiszpanię Stany Zjednoczone Ameryki, Francję – a ta lista jest długa. Modlę się za nie wszystkie. Nie zapominajcie, że papież za was się modli, jest blisko was.

Ponawiam serdeczne życzenia wielkanocne dla wszystkich. Trwajmy zjednoczeni w modlitwie i pomaganiu jedni drugim jako bracia. Dobrego obiadu i do zobaczenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

- Puk puk.
- Kto tam?
- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to...

Skomentuj artykuł

Papież modlił się za kobiety w czasie pandemii i najbardziej dotknięte nią kraje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.