Papież pogratulował Bartłomiejowi I z okazji rocznicy wyboru na patriarchę

Papież pogratulował Bartłomiejowi I z okazji rocznicy wyboru na patriarchę
Fot. Marco Campagna / unsplash.com
KAI / tk

Papież Franciszek napisał list do patriarchy Bartłomieja I z okazji 30 rocznicy jego wyboru na patriarchę Konstantynopola. „Bliskość i solidarność między naszymi Kościołami stanowią nieodzowny wkład w powszechne braterstwo i sprawiedliwość” – napisał papież.

Ojciec Święty życzy wielu dalszych lat posługi, a także zdrowia, duchowej radości i obfitych łask. „Będąc wdzięczny Bogu zastanawiam się nad naszą głęboką więzią osobistą, od czasu inauguracji mojej posługi papieskiej, kiedy to zaszczyciłeś mnie swoją obecnością w Rzymie. Z czasem więź ta przerodziła się w braterską przyjaźń, pielęgnowaną podczas wielu spotkań nie tylko w Rzymie, ale także w Fanarze, w Jerozolimie, Asyżu, Kairze, na Lesbos, w Bari i Budapeszcie. Jak jasno wynika z udziału Waszej Świątobliwości w wydarzeniach, które odbyły się niedawno w Rzymie i w których wasza obecność była bardzo ceniona, podzielam z Tobą zrozumienie naszej wspólnej odpowiedzialności duszpasterskiej w obliczu pilnych wyzwań, przed którymi stoi dziś cała rodzina ludzka” – napisał papież.

DEON.PL POLECAFranciszek podkreślił zaangażowanie Bartłomieja i w ochronę świata stworzonego oraz znaczenie jego refleksji nad tym zagadnieniem, „z której wiele się nauczyłem i nadal uczę”. Wskazał na aktualność nauczania Patriarchy Konstantynopola o potrzebie duchowego nawrócenia ludzkości, które nabrało szczególnego znaczenia w okresie pandemii.

„Ponadto serdecznie dziękuję Waszej Świątobliwości za nieustanne wskazywanie drogi dialogu, w miłości i w prawdzie, jako jedynej możliwej drogi pojednania między wierzącymi w Chrystusa i przywrócenia ich pełnej komunii. Z Bożą pomocą jest to droga, którą z pewnością będziemy nadal kroczyli razem, gdyż bliskość i solidarność między naszymi Kościołami stanowią nieodzowny wkład w powszechne braterstwo i sprawiedliwość społeczną, których ludzkość tak pilnie potrzebuje” – stwierdził Ojciec Święty w liście do Bartłomieja I.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież pogratulował Bartłomiejowi I z okazji rocznicy wyboru na patriarchę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.